Botoks

Botox, kas gevşetici özelliği ile, aşırı kullanılan mimik kaslarını geçici olarak gevşeterek cilt üstünde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.

Yüzümüzün üçte birlik üst kısmı, istemli veya istemsiz kullanılan aşırı mimikler yüzünden yaşlanır. Kaşlar sadece kızıldığı zaman değil, bilgisayar kullanırken, fotoğraf çekerken veya hepimizin yaptığı gibi ışığa-güneşe tepki olarak da çatılabilir.  Hatta bir şey düşünürken, okurken veuyurken bile farkında olmadan çatılabilir.

İstemsiz olarak yapılan bu mimik hareketleri yüzünden sıklıkla kaşların arasında derin bir çizgi, hatta oluk görülmeye başlar. Hepimizin çok duyduğu kaz ayakları ise göz çevresindeki kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar gülmek dışında, birşeyi görmeye çalışırken, ışığa bakarken veya başka sebeplerle istemsiz olarak da oluşabilir. Alında ortaya çıkan ve yatay olarak kaşların üzerinde birbirine paralel uzanan çizgiler ise sık sık kaş kaldırma hareketi ile oluşur.

Botox tüm bu bölgelere, yani kaş arası, göz çevresi ve alındaki belirli yerlere insülin enjektörü vasıtası ile uygulanır. Uygulamayı hekim yapar. Benim tercihim uygulama öncesi hafif anestezik etkili bir krem uygulamak ve sonrasında kısa bir süre kişinin kişisel mimik özelliklerini incelemektir. Bu sayede kişinin kendi mimikleri ile uyumlu, doğal görünümlü botox uygulamak mümkündür. İşlem 10-15 dakika sürer. Etkisi 7 ile 14 gün içinde başlar ve 3-6 ay sürer. Etki süresindeki değişkenlik, mimiklerin çalışma hızı ve miktarı ile ilişkilidir. Düzenli olarak yaptırıldığında mimikler eğitilecek ve istemsiz hareketler azalacaktır.

Botox`a başlama yaşı FDA tarafından 20 yaş oBotulinum Toksinlarak belirtilmiştir. Ancak, benim felsefeme göre önemli olan kronolojik yaşımız değil, nasıl göründüğümüzdür. Çok sağlıklı bir cildimiz var ise ve kaz ayakları ancak 40`lı yaşlardabelirginleştiysebotoxa yeni başlanabilir. 25-30`lu yaşlarda kuru ve güneş hasarlı bir cildimiz var ise kırışıklıklarımız yaşımıza göre daha fazla olacağından botox daha erken uygulanabilir.

Anti-aging ile ilgilenen bir dermatolog olarak,botoxyaptırmak üzere gelen hastalarıma kendi ciltleri hakkında bilgi sahibi olmaları için de önerilerde bulunuyorum.

Botox hakkında doğru bilinen yanlışlar:

Uygulandığı bölgeyi şişirir!

Aksine, uygulandığı bölgeyi şişirmez ve kas gevşeticidir. Mimik kaslarının aşırı çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerin kırışmasını veya kırışıkların ilerlemesini önler.

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyidir!

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi değildir, tam tersine kasların çalışmasını rahatlattığı için kırışıklıkların oluşmasını engelleyip kırışıklıkların derinleşmesini önler.

Uygulanan bölgelerin dışındaki alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşur!

Bu alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşmaz. Uygulama yapılmayan bölgede mimik hareketleri aynı hızda devam ettiği için bu bölge kırışmaya devam eder. Uygulama yapılan yerde kırışıklıklar engelleneceği için o bölge daha genç görünebilir.

Kişiye özel, ihtiyacına göre yapılan uygulamalar sayesinde mimikler donmaz ve doğal görünümlü bakışlar elde edilir.

 

BOTULINUM TOKSIN İLE ÇEKİCİ BAKIŞLARIN SIRRI

SCARLET S İLE AMELİYATSIZ YÜZ GERME

HYALURONIK ASİT DOLGULARI İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME

RADYOFREKANS İLE SELÜLİT TEDAVİSİ


Yorum Ekle