Dermatolojik Muayene

Cilt doktorları, Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra tüm doktorların uzman olmak için girdikleri sınavda dermatoloji branşını seçen ve bu konuda 4 ila 5 sene üst ihtisas yapan kişilerdir. İnsan sağlığının önemli bir parçası olan cildin sağlığını korumak, hastalıklarını teşhis edip iyileştirmek, bu büyük organın mikroskopisinden makroskopisine her şeyini bilen doktorların işidir.

Dermatoloji uzmanları, cildi vücudun diğer organları ile ilişkili bir bütün olarak değerlendirir.
Cilt, soluk mu, kızarık mı, kuru mu, yağlı mı, sivilceli mi, hassas mı, allerjik mi, kuru ama sivilceli mi, güneş ışınlarından ne kadar etkilenmiş, nemli mi, kırışık mı, kılcal damarlı mı, ben’li, güneş lekeli (lentigo), melasmalı (bölgesel lekeler) mı, tüm bu unsurların tamamına bakılarak değerlendirilir. Bu sorular dikkate alınmadan yapılan cilt gençleştirme ve diğer işlemlerde geri dönüşü zor olan sorunlarla karşılaşılabilir.

Beslenmemiz, genetik mirasımız, yaşam şeklimiz ve ruh halimiz gibi pek çok durum cildimizi doğrudan etkiler.

Cildimiz dış dünyaya karşı ilk savunmamızdır ve hormonlarla, sinirsel uyarılarla yönetilen mükemmel bir kan dolaşımına sahiptir.
Parmak ucundaki bir uyarı süratle beynimize iletilir ve parmak ucu ile ilgili verilmesi gereken tepkiyi, vücut göz açıp kapayıncaya kadar verir. Bu örnekten yola çıkarak, yüzümüzde ansızın beliren bir sivilcenin (akne), uçuğun (herpes) ya da herhangi bir dönemde ortaya çıkan güneş lekesinin, aslında çok merkezli ve sistemik nedenlere bağlı olabileceğini söylemek mümkündür. Tüm vücudumuzu örten ve yüzey alanı oldukça geniş olan bu organımızdaki tüm değişimleri önemsemeliyiz.
Cildimiz, diğer organlarımız, dolaşım sistemimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız arasındaki mükemmel ilişkiyi iyi değerlendirmek çok önemlidir; benim felsefem, danışanlarımı ve hastalarımı tedavi ederken bu olağanüstü etkileşimleri dikkate almaktır.

 

 

BOTULINUM TOKSIN İLE ÇEKİCİ BAKIŞLARIN SIRRI

SCARLET S İLE AMELİYATSIZ YÜZ GERME

HYALURONIK ASİT DOLGULARI İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME

RADYOFREKANS İLE SELÜLİT TEDAVİSİ


Yorumlar

 1. Gulistan Dursun  Kasım 21, 2016

  Merhabalar Betul Hanim.Benim sampuan, sabun, dus jeli, yuz yikama jeli, suyu, bazi gibi kozmetik urunlerine karsi alerjim var.Yuzumde ve boynumda her temasta kabarciklar cikiyor.Defalarca dr e gittim ve urun dene dediler.Cok ciddi sertifikali organik urunlerde de sonuc degismedi.Eger daha farkli tedavi sureci olabilecekse sizden randevu almak istiyorum.22 yasindayim banyo benim icin eziyet ve makyaj da yapamiyorum hic umarim yardimci olabilirsiniz.Tesekkurler

  cevap
  • Betül Şengör  Aralık 19, 2016

   Gülistan Hanım merhaba,cildimiz büyük bir organdır. Cilt sağlığı iç ve dış faktörlerin etkisiyle bozulabilir. Banyo sonrası vücudumuzun dolaşımı hızlanır ve su buharlaşarak cilt nemini kaybeder. Organik ürünler de ambalajlandığı zaman koruyucu bazı bitkisel veya kimyasalları içerirler. Ancak diğer ürünlere göre daha az koruyucu içerdikleri için daha az yan etki yaparlar. Sizin şu an kısır döngüye girmiş olan cilt tepkisini yeniden ele almak gerek. Hatta bütünsel yaklaşım ile cildin iç organlar ile ve gıdalarla ilişkisini de ortaya koymamızda fayda var. Muayene ettiğim hastalarıma bu temel bilgi ışığında yaklaşıyorum gereken kan testleriyle ve önerilerimle bu sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

   cevap
 2. İlhan  Mart 14, 2017

  Merhaba Betül hanım bnm yüzümde delik ve çukurlar var ve asker de kiss çıkmıştı doktora gittim icine iğne yapmıştı fakat iz kaldı şuan 27 yaşındayım izi hala çukur halinde delik delik duruyor nasıl giderebilir iz kesin çözüm leri varmıdır bu izlerin ve deliklerin tskkrler

  cevap
  • Cellest Klinik  Mart 15, 2017

   Merhaba, çukur olan izlerin tedavisi oldukça zordur.Çukur olan alana dolgu yapılabilir.Çukur olan akne izlerinin kenarlarının kabarıklıkları lazer veya benzeri yöntemlerle azaltılabilir.

   cevap
 3. Gizem  Haziran 7, 2017

  Merhaba Betül hanım. 19 yasindayim ve yaklasik 5 yıldır sivilcelerim ve var bunlar kızarıklik ve leke olarak kaliyorlar. Yagli ve beyaz tenli bi yapiya sahibim . Dermatologum roaccutane kullanmaminin bir etsiki olmayacagini soyledi ve beni ilaclar verdi fakat yine gecmedi. Sizce roacutane kullanmali miyim yoksa lazere mi baslamaliyim? Simdiden tesekkurler

  cevap
  • Cellest Klinik  Haziran 13, 2017

   İkinci bir görüşe ihtiyacınız olduğunu ve roacutane mı lazer mi? bu soruyu cevaplamamı istiyorsunuz ancak yazın lazer uygun değildir.Diğeri ise ilaç.Bu ikisi çok farklı şeyler.Bu nedenle sizi muayene etmeden fikir vermek doğru değildir.

   cevap
 4. Berna  Haziran 15, 2017

  Merhaba Betül Hanım saçkıran tedavisi uyguluyor musunuz?

  cevap
  • Cellest Klinik  Haziran 21, 2017

   Saçkıran özellikle psikolojik bir stres ile tetiklenebilen bazen de altta yatan endokrin hastalıklara eşlik edebilen bir durumdur. Tedavisinde altta yatan sebebe yönelik de bir araştırma benim önceliğim olacaktır. Krem, mezoterapi, prp ile tedavi edilmektedir.

   cevap

Yorum Ekle