IPL IŞIK TERAPİSİ

IPL, Intense Pulsed Light kelimelerinin kısaltılmışı olup, yoğun atımlı ışık anlamına gelmektedir. Bu tıbbi teknoloji sayesinde filtrelenmiş olan ışık, kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır. Uygulama sayesinde kılcal damarlarda iyileşme sağlanırken, lekelerde ise pigmentlerin yeniden düzenlenmesiyle lekelerin görünümü önemli ölçüde azalır.

IPL Uygulaması Nasıl Yapılır?
Uygulama bölgesine soğuk bir jel sürülerek cihazın safir başlığı cilde değdirilmek suretiyle atış yapılır. İşlem bölgesinde hafif bir pembeleşme olması dışında ağrısız olması da önemli avantajları arasındadır. Uygulama sayısı ve aralığı ihtiyaca göre belirlenir. Cilt sıkılaşması için 3 haftada bir olmak üzere toplam 5 seans, lekelerde 1-5 seans, damarlarda 1-5 seans uygulama yapılabilir.

Etkisi nasıldır?
Hücresel tedavilerin hepsinde olduğu gibi ışık tedavilerinde de hücresel bir uyarı söz konusudur. Bu uyarı sayesinde dokunun canlanması, cildin sıkılaşması ve lekelerin açılması haftalar içinde olacaktır.

IPLEtkisi ne kadar sürer?
Cilt dokusunu canlandıran, cildin lekelerini azaltan ve eşit tonlu bir görünüme kavuşmasını sağlayan bu tip uygulamaların etkisi 6-12 aydır. Yaş almaya devam ederken elbette doğru ürünler kullanarak, doğru beslenerek, kilo kontrolü yaparak ve iyi uyuyarak bu süreyi uzatmak elimizdedir.

IPL tedavilerini her sene belirli kürler halinde yaptırmak, cildin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli bir adım olacaktır.

IPL ile ilgili olarak yapmış olduğum bir çalışmamı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Cilt ultrasonografisi olarak bilinen 22 MHz bir USG’yle IPL öncesi ve sonrası cildin kalınlığını ve dermis yoğunlunu ölçtüm ve gözlemim çok olumluydu. Bu çalışmada kolajen liflerin düzenli yerleştiğini, hyaluronik asit seviyeleri açısından yoğun görünen bir bağdokusu (dermis) artışı olduğunu gözlemledim. Bu tespit de, cilt altında olan gelişmelerin objektif göstergesi olmaktadır.

Bu da bize IPL’in olumlu etkisinin bir yıla yakın süreyle kalıcı olduğunu göstermektedir.

 

BOTULINUM TOKSIN İLE ÇEKİCİ BAKIŞLARIN SIRRI

SCARLET S İLE AMELİYATSIZ YÜZ GERME

HYALURONIK ASİT DOLGULARI İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME

RADYOFREKANS İLE SELÜLİT TEDAVİSİ


Yorum Ekle