: +90 212 282 95 95

Dermatolojik Muayene

Dermatolojik Muayene

Cilt doktorları, Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra tüm doktorların uzman olmak için girdikleri sınavda dermatolojibranşını seçen ve bu konuda 4 ila 5 sene üst ihtisas yapan kişilerdir. İnsan sağlığının önemli bir parçası olan cildin sağlığını korumak, hastalıklarını teşhis edip iyileştirmek, bu büyük organın mikroskopisinden makroskopisine her şeyini bilen doktorların işidir.

Dermatoloji uzmanları, cildi vücudun diğer organları ile ilişkili bir bütün olarak değerlendirir.

Cilt, soluk mu, kızarık mı, kuru mu, yağlı mı, sivilceli mi, hassas mı, allerjik mi, kuru ama sivilceli mi, güneş ışınlarından ne kadar etkilenmiş, nemli mi, kırışık mı, kılcal damarlı mı, ben’li, güneş lekeli (lentigo), melasmalı (bölgesel lekeler) mı, tüm bu unsurların tamamına bakılarak değerlendirilir. Bu sorular dikkate alınmadan yapılan cilt gençleştirme ve diğer işlemlerde geri dönüşü zor olan sorunlarla karşılaşılabilir.

Beslenmemiz, genetik mirasımız, yaşam şeklimiz ve ruh halimiz gibi pek çok durum cildimizi doğrudan etkiler.

Cildimiz dış dünyaya karşı ilk savunmamızdır ve hormonlarla, sinirsel uyarılarla yönetilen mükemmel bir kan dolaşımına sahiptir.

Parmak ucundaki bir uyarı süratle beynimize iletilir ve parmak ucu ile ilgili verilmesi gereken tepkiyi, vücut göz açıp kapayıncaya kadar verir. Bu örnekten yola çıkarak, yüzümüzde ansızın beliren bir sivilcenin (akne), uçuğun (herpes) ya da herhangi bir dönemde ortaya çıkan güneş lekesinin, aslında çok merkezli ve sistemik nedenlere bağlı olabileceğini söylemek mümkündür. Tüm vücudumuzu örten ve yüzey alanı oldukça geniş olan bu organımızdaki tüm değişimleri önemsemeliyiz.
>Cildimiz, diğer organlarımız, dolaşım sistemimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız arasındaki mükemmel ilişkiyi iyi değerlendirmek çok önemlidir; benim felsefem, danışanlarımı ve hastalarımı tedavi ederken bu olağanüstü etkileşimleri dikkate almaktır.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Sizden Gelenler

 • 06 Şubat 2018
  Gulistan Dursun

  Merhabalar Betul Hanim.Benim sampuan, sabun, dus jeli, yuz yikama jeli, suyu, bazi gibi kozmetik urunlerine karsi alerjim var.Yuzumde ve boynumda her temasta kabarciklar cikiyor.Defalarca dr e gittim ve urun dene dediler.Cok ciddi sertifikali organik urunlerde de sonuc degismedi.Eger daha farkli tedavi sureci olabilecekse sizden randevu almak istiyorum.22 yasindayim banyo benim icin eziyet ve makyaj da yapamiyorum hic umarim yardimci olabilirsiniz.Tesekkurler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Gülistan Hanım merhaba,cildimiz büyük bir organdır. Cilt sağlığı iç ve dış faktörlerin etkisiyle bozulabilir. Banyo sonrası vücudumuzun dolaşımı hızlanır ve su buharlaşarak cilt nemini kaybeder. Organik ürünler de ambalajlandığı zaman koruyucu bazı bitkisel veya kimyasalları içerirler. Ancak diğer ürünlere göre daha az koruyucu içerdikleri için daha az yan etki yaparlar. Sizin şu an kısır döngüye girmiş olan cilt tepkisini yeniden ele almak gerek. Hatta bütünsel yaklaşım ile cildin iç organlar ile ve gıdalarla ilişkisini de ortaya koymamızda fayda var. Muayene ettiğim hastalarıma bu temel bilgi ışığında yaklaşıyorum gereken kan testleriyle ve önerilerimle bu sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

 • 06 Şubat 2018
  İlhan

  Merhaba Betül hanım bnm yüzümde delik ve çukurlar var ve asker de kiss çıkmıştı doktora gittim icine iğne yapmıştı fakat iz kaldı şuan 27 yaşındayım izi hala çukur halinde delik delik duruyor nasıl giderebilir iz kesin çözüm leri varmıdır bu izlerin ve deliklerin tskkrler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba, çukur olan izlerin tedavisi oldukça zordur.Çukur olan alana dolgu yapılabilir.Çukur olan akne izlerinin kenarlarının kabarıklıkları lazer veya benzeri yöntemlerle azaltılabilir.

 • 06 Şubat 2018
  Gizem

  Merhaba Betül hanım. 19 yasindayim ve yaklasik 5 yıldır sivilcelerim ve var bunlar kızarıklik ve leke olarak kaliyorlar. Yagli ve beyaz tenli bi yapiya sahibim . Dermatologum roaccutane kullanmaminin bir etsiki olmayacagini soyledi ve beni ilaclar verdi fakat yine gecmedi. Sizce roacutane kullanmali miyim yoksa lazere mi baslamaliyim? Simdiden tesekkurler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  İkinci bir görüşe ihtiyacınız olduğunu ve roacutane mı lazer mi? bu soruyu cevaplamamı istiyorsunuz ancak yazın lazer uygun değildir.Diğeri ise ilaç.Bu ikisi çok farklı şeyler.Bu nedenle sizi muayene etmeden fikir vermek doğru değildir.

 • 06 Şubat 2018
  Berna

  Merhaba Betül Hanım saçkıran tedavisi uyguluyor musunuz?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Saçkıran özellikle psikolojik bir stres ile tetiklenebilen bazen de altta yatan endokrin hastalıklara eşlik edebilen bir durumdur. Tedavisinde altta yatan sebebe yönelik de bir araştırma benim önceliğim olacaktır. Krem, mezoterapi, prp ile tedavi edilmektedir.

 • 20 Şubat 2018
  Melisa Aydın

  Merhaba Betül Hanım
  Size ilk kez gelen bir hastada nasıl bir cilt muayenesi yapar,nelere dikkat edersiniz ?
  Sevgiler..

 • 23 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Melisa Hanım
  Dermatolojik muayene,cildin ayrıntılı muayenesidir.Cilt bir organdır. Cildimizin sağlığı diğer organlarımızın sağlıklı olup olmayışı ile doğrudan ilgilidir.İlk defa muayeneye gelen gelen bir hastam için kliniğimizde bulanan cihaz ile üç boyutlu bir yüz fotoğrafı çekilmesini isterim ardından her doktorun klasik muayenesi şeklinde yaklaşırım.Önce sağlıklı değilmiş gibi anemnezini alırım;yani klinik tecrübeme dayalı sorular sorarım.Sonra ışıklı loop (büyüteç) altında cildini muayene ederim.Hasta veya sağlıklı nasıl olursa olsun gerekli gördüğüm ‘cilt sağlığı’için önemli olan kan testlerini isterim.Sağlıklı ise, kendi beklentisine uyan cilt bakımı ve anti-aging krem ve işlem önerilerinde bulunurum.

Görüşlerinizi bildiriniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018