Dermatolojik Muayene

Dermatolojik Muayene

Cilt doktorları, Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra tüm doktorların uzman olmak için girdikleri sınavda dermatolojibranşını seçen ve bu konuda 4 ila 5 sene üst ihtisas yapan kişilerdir. İnsan sağlığının önemli bir parçası olan cildin sağlığını korumak, hastalıklarını teşhis edip iyileştirmek, bu büyük organın mikroskopisinden makroskopisine her şeyini bilen doktorların işidir.

Dermatoloji uzmanları, cildi vücudun diğer organları ile ilişkili bir bütün olarak değerlendirir.

Cilt, soluk mu, kızarık mı, kuru mu, yağlı mı, sivilceli mi, hassas mı, allerjik mi, kuru ama sivilceli mi, güneş ışınlarından ne kadar etkilenmiş, nemli mi, kırışık mı, kılcal damarlı mı, ben’li, güneş lekeli (lentigo), melasmalı (bölgesel lekeler) mı, tüm bu unsurların tamamına bakılarak değerlendirilir. Bu sorular dikkate alınmadan yapılan cilt gençleştirme ve diğer işlemlerde geri dönüşü zor olan sorunlarla karşılaşılabilir.

Beslenmemiz, genetik mirasımız, yaşam şeklimiz ve ruh halimiz gibi pek çok durum cildimizi doğrudan etkiler.

Cildimiz dış dünyaya karşı ilk savunmamızdır ve hormonlarla, sinirsel uyarılarla yönetilen mükemmel bir kan dolaşımına sahiptir.

Parmak ucundaki bir uyarı süratle beynimize iletilir ve parmak ucu ile ilgili verilmesi gereken tepkiyi, vücut göz açıp kapayıncaya kadar verir. Bu örnekten yola çıkarak, yüzümüzde ansızın beliren bir sivilcenin (akne), uçuğun (herpes) ya da herhangi bir dönemde ortaya çıkan güneş lekesinin, aslında çok merkezli ve sistemik nedenlere bağlı olabileceğini söylemek mümkündür. Tüm vücudumuzu örten ve yüzey alanı oldukça geniş olan bu organımızdaki tüm değişimleri önemsemeliyiz.
>Cildimiz, diğer organlarımız, dolaşım sistemimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız arasındaki mükemmel ilişkiyi iyi değerlendirmek çok önemlidir; benim felsefem, danışanlarımı ve hastalarımı tedavi ederken bu olağanüstü etkileşimleri dikkate almaktır.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Soru & Cevap

 • 06 Şubat 2018
  Gulistan Dursun

  Merhabalar Betul Hanim.Benim sampuan, sabun, dus jeli, yuz yikama jeli, suyu, bazi gibi kozmetik urunlerine karsi alerjim var.Yuzumde ve boynumda her temasta kabarciklar cikiyor.Defalarca dr e gittim ve urun dene dediler.Cok ciddi sertifikali organik urunlerde de sonuc degismedi.Eger daha farkli tedavi sureci olabilecekse sizden randevu almak istiyorum.22 yasindayim banyo benim icin eziyet ve makyaj da yapamiyorum hic umarim yardimci olabilirsiniz.Tesekkurler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Gülistan Hanım merhaba,cildimiz büyük bir organdır. Cilt sağlığı iç ve dış faktörlerin etkisiyle bozulabilir. Banyo sonrası vücudumuzun dolaşımı hızlanır ve su buharlaşarak cilt nemini kaybeder. Organik ürünler de ambalajlandığı zaman koruyucu bazı bitkisel veya kimyasalları içerirler. Ancak diğer ürünlere göre daha az koruyucu içerdikleri için daha az yan etki yaparlar. Sizin şu an kısır döngüye girmiş olan cilt tepkisini yeniden ele almak gerek. Hatta bütünsel yaklaşım ile cildin iç organlar ile ve gıdalarla ilişkisini de ortaya koymamızda fayda var. Muayene ettiğim hastalarıma bu temel bilgi ışığında yaklaşıyorum gereken kan testleriyle ve önerilerimle bu sorunu çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

 • 06 Şubat 2018
  İlhan

  Merhaba Betül hanım bnm yüzümde delik ve çukurlar var ve asker de kiss çıkmıştı doktora gittim icine iğne yapmıştı fakat iz kaldı şuan 27 yaşındayım izi hala çukur halinde delik delik duruyor nasıl giderebilir iz kesin çözüm leri varmıdır bu izlerin ve deliklerin tskkrler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba, çukur olan izlerin tedavisi oldukça zordur.Çukur olan alana dolgu yapılabilir.Çukur olan akne izlerinin kenarlarının kabarıklıkları lazer veya benzeri yöntemlerle azaltılabilir.

 • 06 Şubat 2018
  Gizem

  Merhaba Betül hanım. 19 yasindayim ve yaklasik 5 yıldır sivilcelerim ve var bunlar kızarıklik ve leke olarak kaliyorlar. Yagli ve beyaz tenli bi yapiya sahibim . Dermatologum roaccutane kullanmaminin bir etsiki olmayacagini soyledi ve beni ilaclar verdi fakat yine gecmedi. Sizce roacutane kullanmali miyim yoksa lazere mi baslamaliyim? Simdiden tesekkurler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  İkinci bir görüşe ihtiyacınız olduğunu ve roacutane mı lazer mi? bu soruyu cevaplamamı istiyorsunuz ancak yazın lazer uygun değildir.Diğeri ise ilaç.Bu ikisi çok farklı şeyler.Bu nedenle sizi muayene etmeden fikir vermek doğru değildir.

 • 06 Şubat 2018
  Berna

  Merhaba Betül Hanım saçkıran tedavisi uyguluyor musunuz?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Saçkıran özellikle psikolojik bir stres ile tetiklenebilen bazen de altta yatan endokrin hastalıklara eşlik edebilen bir durumdur. Tedavisinde altta yatan sebebe yönelik de bir araştırma benim önceliğim olacaktır. Krem, mezoterapi, prp ile tedavi edilmektedir.

 • 20 Şubat 2018
  Melisa Aydın

  Merhaba Betül Hanım
  Size ilk kez gelen bir hastada nasıl bir cilt muayenesi yapar,nelere dikkat edersiniz ?
  Sevgiler..

 • 23 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Melisa Hanım
  Dermatolojik muayene,cildin ayrıntılı muayenesidir.Cilt bir organdır. Cildimizin sağlığı diğer organlarımızın sağlıklı olup olmayışı ile doğrudan ilgilidir.İlk defa muayeneye gelen gelen bir hastam için kliniğimizde bulanan cihaz ile üç boyutlu bir yüz fotoğrafı çekilmesini isterim ardından her doktorun klasik muayenesi şeklinde yaklaşırım.Önce sağlıklı değilmiş gibi anemnezini alırım;yani klinik tecrübeme dayalı sorular sorarım.Sonra ışıklı loop (büyüteç) altında cildini muayene ederim.Hasta veya sağlıklı nasıl olursa olsun gerekli gördüğüm ‘cilt sağlığı’için önemli olan kan testlerini isterim.Sağlıklı ise, kendi beklentisine uyan cilt bakımı ve anti-aging krem ve işlem önerilerinde bulunurum.

 • 21 Ocak 2019
  Buse çalık

  Merhaba Betül Hanım.
  Uzun süredir devam eden bir akne problemim var fakat nedenini hala bulamadım tedaviler ile bir süre iyileşiyor fakat tekrar nüksediyor. Gerekli kan ve hormon testlerini yaptırdım. Anne ve babam böyle bir sorun yaşamamış. Okulum ve bölümüm dolayısıyla stresli bir yaşantım var fakat bunun sadece akneyi etkilediğini düşünüyorum sebep olduğunu değil. Akneler yanak bölgemde çıkıyor. Önce beyaz nokta şeklinde büyüyorlar daha sonra iltihaplı akneye dönüşüyor. Yaklaşık 4 sene önce başlamıştı fakat bu şekilde değildi ergenlik aknesiydi ve çok çok azdı. Şu an 20 yaşındayım. 7 ay önce ise yüzümde hiçbir şey yoktu. O zaman bir erkek arkadaşım vardı. İlişkiyle aknelerim bitti, ayrılınca yine başladı. Fakat sadece duygusal bir ilişkimiz vardı. Hayatımda tek değişen şey bu. Size kontrol edebileceğim başka bir şey var mı diye sormak istedim.

 • 04 Şubat 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Buse Hanım,
  Akne problemi 20’li yaşlarda hala devam ediyorsa ve hormonlar normalse genellikle stres hormonu kortizon ile ilişkili olabilir. Beyaz nokta şeklinde başlaması da kistik yani cilt altında hormona duyarlı kapalı komedin şeklinde olması da bir gösterge. bu tip durumlarda stres kontrolü için iyi uyku, düzenli beslenme (iyi beslenmeye devam) ve spor öneriyorum. Ancak sivilceye dönüştükten sonra akne, iz bırakma potansiyeli taşıyorsa o zaman ek tedaviler düşünülebilir. Retinoik asit düşük doz, doğum kontrol hapı kullanımı vs gibi.Tabii bu sonuca varabilmek için dermatolojik muayene sonucu gerekli gördüğüm kan testlerinizi kontrol ettikten sonra karar verebilirim.

 • 21 Ocak 2019
  Buse çalık

  Merhaba Betül Hanım
  Benim 4 senedir devam eden bir akne problemim var fakat nedenini hala bulamadım tedaviler ile bir süre iyileşiyor fakat tekrar nüksediyor. Gerekli kan ve hormon testlerini yaptırdım. Demir eksikliğim yok ama biraz kansızlığım var. Anne ve babam böyle bir sorun yaşamamış. Beslenmeme de çok dikkat ederim. Okulum ve bölümüm dolayısıyla stresli bir yaşantım var fakat bunun akneyi etkilediğini düşünüyorum sebep olduğunu değil. Akneler üst yanak bölgemde çıkıyor. Önce beyaz nokta şeklinde büyüyorlar daha sonra iltihaplı akneye dönüşüyor. Şu an 20 yaşındayım. 7 ay önce yüzümde hiçbir şey yoktu. O zaman bir erkek arkadaşım vardı. Şu an değişen ve aklıma gelen tek şey bu. Ayrılmamız sonrasında yüzüm daha kötü şekilde doldu. Fakat sadece duygusal bir ilişkimiz vardı. Kontrol etmem gereken başka bir şey var mı diye size sormak istedim.

 • 27 Ocak 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Buse Hanım,
  Akne problemi 20’li yaşlarda hala devam ediyorsa ve hormonlar normalse genellikle stres hormonu kortizon ile ilişkili olabilir. Beyaz nokta şeklinde başlaması da kistik yani cilt altında hormona duyarlı kapalı komedin şeklinde olması da bir gösterge. bu tip durumlarda stres kontrolü için iyi uyku, düzenli beslenme (iyi beslenmeye devam) ve spor öneriyorum. Ancak sivilceye dönüştükten sonra akne, iz bırakma potansiyeli taşıyorsa o zaman ek tedaviler düşünülebilir. Retinoik asit düşük doz, doğum kontrol hapı kullanımı vs gibi.Tabii bu sonuca varabilmek için dermatolojik muayene sonucu gerekli gördüğüm kan testlerinizi kontrol ettikten sonra karar verebilirim.

 • 30 Haziran 2019
  Gözde geri

  Merhaba Betül Hanım
  Yüzümde asimetri mevcut.özellikle fotoğraf çekildiğimde çene ve yanak bölgem yamuk çıkıyor.yüzüm kaymış gibi bir ifade oluşuyor.ve gözlerde düşüklük var.bu da üzgün bir ifade oluşmasına sebep veriyor ve sağlıksız solgun bir görüntü ortaya çıkarıyor.
  Düzeltilebilir sorunlar mı?
  Sevgiler.

 • 03 Temmuz 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Gözde Hanım,

  Yüzde asimetri sebepleri arasında, çene kaslarının yani masseter kasın aşımı kasılması büyük etken olabiliyor. Ayrıca çene eklemi, alt ve üst çene kemik yapılarında genellikle doğumsal olarak bazen de sonradan asimetrik yüze neden olabiliyor. Gözlerin düşük bakması ise sadece göz çevresi değil, göz kapağının kendisi ile ilgili de olabilir. Muayene olmanızı öneriyorum. Bu saydıklarımı görerek ve size bazı mimik hareketlerini yaptırarak botoks veya hyaluronik asit dolgu enjeksiyonu ile düzeltip düzeltemeyeceğimi o zaman söyleyebilirim.

 • 12 Kasım 2019
  Filiz gunduz

  Merhaba Betul hanim
  17 yasinda oglum var basinda kist gibi Şişlik sivilce turu acne var bir de intihapli akinti geliyor sari renk birde elliyemiyorsun cok agriyor yanlislikla elin deyse bagiriyor cilt uzmanina goturdum bazi kan testleri kafasindaki akinti örnekleri aldilar kani temiz cikti ama kafasindaki sivilce turu intihapli cikti suan cok agir bir ilac kullaniyor ilacin adi isilotian baya agir ayda bir sefer kan veriyor cunku ic organlarina zarar vermesin diye kontrol altinda tutuyorlar bir oneriniz varmi yardimci olursaniz sevinirim saygilar

 • 27 Kasım 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Filiz Hanım
  A vitamini türevi ilaçlar,ayda bir kan testi ile kontrol edilir ve bu sayede güvenle kullanılabilir.Anlattığınız öyküden ‘kistik akne’ olduğunu anlıyorum.Tedavisinin doğru olduğunu düşünüyorum.Ancak fiziki muayene yapmadan bu kadar bilgi verebilirim. Sevgiler

 • 06 Ocak 2020
  Hilal karakoç

  Merhaba betül hanım. 23 yasındaydım. Ben 1 sene önce roaccutane tedavisi gördüm aknelerim geçti ama bu aralar cenemde tek tük cıkmaya basladı, çok zor geçiyor ve leke bırakıyor tekrar roaccutane kullanmak istemiyorum ne yapılmalı? Özellikle cene altı gıdı bölgesinde sivilce cıkıyor bunun sebebi ne olabilir? Tesekkürler

 • 15 Ocak 2020
  Betül Şengör

  Merhaba Hilal Hanım
  Çene altı,gıdı bölgesi ayva tüylerin de olduğu alandır ve kıl dibinden besleniyor da olabilir. Akne Tedavisinde roaccutene tekrar tekrar yazılmamalıdır.Tekrarlayan akne problemlerinde gereken kan testleri yapılmalı ve ayrıntılı olarak yeme,içme,uyku gibi detaylar ile ilgilenilmelidir.

Görüşlerinizi bildiriniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018