Dolgu Uygulamaları

Hyaluronik Asit Yüz ve Dudak Dolguları

Hyaluronik asit dolgu maddeleri, cildin bağ dokusunun ana maddesidir. Bir protein-şeker kompleksi olan hyaluronik asidin su tutma yeteneği çok yüksektir ve dokuyla uyumlu maddelerdir. Deriye sevk edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asitiyle birleşerek cildi kollajen üretmesi için tetikler. hyaluronik asit  aynı zamanda hacim yaratmak amacıyla elmacık kemiklerine,çeneye ve dudaklara uygulanabilir. Hyaluronik asit enjekte edilen dokular nemlenerek doğal hacimlerine kavuşurlar. Bu sayede dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların ve yüz kıvrımlarının gençleşmesi sağlanmaktadır.

Üç Boyutlu Dolgu Estetiği

Üç boyutlu dolgu estetiği ya da diğer adıyla Likit face-lift yöntemini uygulayarak, cilde hyaluronik asit dolguları ile daha gergin, yukarı kalkmış ve sıkı bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Ancak estetik operasyona ihtiyaç duymayacak kadar iddialı olan bu yöntemi uygulayabilmek için danışanın yüzünün çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Üç boyutlu dolgu estetiğinden en iyi sonucu alabilmek için cilt yaşı, güneş hasarı, yüzdeki volüm azalması, mimiklere bağlı kırışıklıklar ve hatta kemikteki volüm kayıpları uzman doktor tarafından yapılacak kapsamlı bir konsültasyon ile değerlendirilmelidir.

Hyaluronik Asit Dolguları Cildinize Nasıl Etki Eder?

Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra görülebilir sonuçların hemen elde edilmesine olanak sağlar. Şeffaf ve renksiz bir jel halinde üretilen hyaluronik asit, derinizin üst kısmına konulunca kendi cilt tonunuzla karışarak bütünlük oluşturur. İnsanlar yaşlandıkça, derinin altında bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar, ayrıca bu liflerin ve hyaluronik asit üretiminin de azalmasıyla kırışıklıklar giderek derinleşir. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, sigara içme, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de kırılmaları artırır.

Yüz Kırışıklıklarını Gidermede Hyaluronik Asit Uygulaması ve Diğer Yöntemler

Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en geniş çapta kullanılan işlem, hyaluronik asit uygulamasıdır. Hyaluronik asit enjeksiyonun yapıldığı alanlar vücudun kendi hyaluronik asit yoğunluğunun azaldığı bölgelerdir. Enjekte edildiği bölgelerde hacim oluşturarak tedavi sağlamaktadır. Sonuçlar yapıldığı anda fark edilir, ancak günden güne ciltle olan uyumu ve enjekte edildiği bölgenin çevresinin de etkilenmesiyle daha da güzel oturur.

Hyaluronik asit, “bakterilerle ayrışabilen diğer dolgu maddeleri gibi” hayvansal kökenli değildir. Bu uygulama doğal dudak yöntemleri arasında da en başta gelmektedir. Bu dolgu çeşidi, alerjik reaksiyonları en aza indirgediği gibi, hayvanlara özgü hastalıkların insanlara taşınmasına da engel olmaktadır. Tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyajla kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Bu reaksiyonlar, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik şeklinde olabilir. Hyaluronik asit uygulamalarıyla birlikte botulinum toksin uygulaması, vitamin enjeksiyonları, lazer ve ışık tedavileri kombine olarak yapılabilir. Hatta cilt bütünlüğü açısından bu uygulamaların kontrollü ve planlı olarak belli bir yol izlenerek yapılması, sonuçların güzelliği ve kalıcılığı açısından önemlidir.

Botulinum Toksin tedavisinde olduğu gibi, hyaluronik asit tedavisinde de “öğlen molası’’ prosedürü olarak söz edilir. Genellikle 20 dakikadan daha az bir süre içinde uygulama yapılır. Hyaluronik asit, kendi ince steril enjektörüyle, kırışıklık altındaki bölgeye, dermis içine enjekte edilerek uygulanır. Gereken enjeksiyon sayısı, kırışıklığın derinliğine ve uzunluğuna bağlı olarak değişir. Birkaç adet enjeksiyon gerekebilir.

Yüzün Hangi Bölümlerine Ne Tür Dolgular Yapılmalıdır?

En sık enjeksiyon bölgeleri, dudak-yanak arası nasolabial alanlar, dudak çevreleri ve yüzün orta bölümüdür.
Dolgu uygulamalarında kişiye özel maddeler tercih edilmelidir. Dolgu azalan ve desteklenmesi gerekli olan yerlere doğru açılarla enjekte edilmeli ve gereken dozda verilmelidir. Bu konuda doktorun hastasını iyi yönlendirmesine ihtiyaç vardır.  Kişiyi kendi doğal görüntüsünden 5-10 sene önceki haline getirmeye çalışmak hedeflenirse sıkıntı pek yaşanmayacaktır. Ancak miktarı arttırarak özellikle dudaklarda, fazla abartılı veya normalinden daha farklı görünüm kişinin özünden farklı olmasına ve tepki görmesine neden olabilir. Dudakların da dolguya ihtiyacı olabilmektedir. Özellikle belli bir yaştan sonra mimiklere veya sigara gibi alışkanlıklara bağlı olarak dudak üzerlerinde de boşalmalar ve çizgilenmeler oluşmakta bu durumda da dudaklar kişiyi daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu bölgelere seçilen hyaluronik asit çeşidinin de dudakların üstünde yumuşak olmasına, dudak mukozası için ise biraz daha yoğun olmasına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Soru & Cevap

 • 06 Şubat 2018
  Binnur T.

  Hocam slm, sizi çok duyuyorum çok memnun arkadaşlarım var inşallah ben de geleceğim. Size şunu sormak istiyorum benim yaşım 24 kaş ortam çok oyuk gibi. Burada bot.oks mu yoksa dolgu mu yapmak lazım?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Binnur Hanım yaşınıza göre kaş ortası çok derinse, o zaman bu bölgeye kaş çatma görüntüsünü azaltmak için önce bot.ox uygulayabilirim. 7-10 gün sonra kaş arası oyukluğu/derinliği düzelecektir. Eğer bunu yeterli bulmazsak hafif bir hyaluronik asit dolgusu ile oyuk görünümü düzeltebiliriz. Elbette sizi gördüğüm zaman bunlardan hangisinin veya ikisinin birden mi gerekli olacağını hemen anlayabilirim.

 • 06 Şubat 2018
  Selin N.

  Hocam merhaba, dolgu hakkında bilgim var ama yüzümün ifadesinin bozulmasından hatta yüzümün şişmesinden korkuyorum.

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Sevgili Selin Hanım, hyaluronik asit dolgusu doğru eller tarafından uygulandığında yüzde şişmeye neden olmaz. Bu şekilde yüzün ifadesini değiştirmeyen ve doğal görünüm veren bir uygulamadır. Kişinin dolgu miktarına olan ihtiyacı, yüzde hangi alana/alanlara konulacağı konusunda uzman doktor tarafından belirlenir. Hyaluronik asit cildimizin önemli bir maddesidir. Zamanla, yaş aldıkça ve yer çekiminin de etkisiyle üretimi azalır. Ciltte derin oluklanmalar, çöküntüler, kırışıklıklar ve hatta ciltte sarkma alanları ihtiyaç olduğunun belirtileridir. Benim felsefem “eksileni yerine koymak” şeklinde az az gerektiği sıklıkta ve miktarda cildi giderek gençleştirmek ve bu şekilde antiaging yapmaktır.

 • 06 Şubat 2018
  Metin

  merhaba betül hanım ben bebeksi bir yüze sahiptim, bu yüzden pek değişen bir cildim yok. yalnız fazla mimik yapmaktan gülme çizgilerim oluştu ve bu yüz yapımı biraz etkiledi. ben bundan rahatsızım. bi kez dolgu yaptırdım ama çok fark eden birşey olmadı. çok derin olmasada nazolabial bölgemde burundan aşağı doğru oluk halinde çizgi yani gülmeden bile kendini göstermekte. sürekli dolgu yaptırma imkanım yok. bana ne önerirsiniz?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba, Yüzümüzün burun ile yanak arasındaki oluk şeklindeki çizgilenmeleri sadece gülme mimiği ile oluşmaz.Kilo alıp verme ve yaş aldıkça cildin gevşemesi kollajen ve elastik lif üretiminin azalması ve cildin sarkması ile de ilişkilidir. Bu bölgeye hyalvronik asit dolgu yapıldığı zaman eksiği yerine koymak mümkündür. Hyalvronik asit ile yapılan dolgu uygulamalarında benim önerim kişinin ihtiyacını doğru belirleyerek doğru aralıklarla yapmaktır.Bu şekilde sürekli dolgu yaptırmak durumunda kalınmayacaktır.

 • 26 Nisan 2018
  Seren

  Merhabalar . Henüz 20 yasindayim ancak yüzümde asimetri var. Yüzümün yarısı gelişmemiş gibi. Dudağımda asimetri var. Yanağımda da. Acaba bunu dolgu ile düzeltebilir miyim ?

 • 04 Temmuz 2018
  Betül Şengör

  Merhaba
  Yüzdeki asimetri,mimiklerin kullanımı ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Özellikle diş sıkma problemi ile çok sık görüyoruz.Ancak sizi muayene ederek ‘dolgu’ uygulaması ile düzelip düzelmeyeceğini söyleyebilirim.Normal şartlarda hyaluronik asit dolgu tekniğini ‘eksiği tamamlamak’ üzere uyguluyorum. Anti-aging felsefem ile asimetri düzeltme uyumludur. Görüşmek dileğiyle

 • 14 Mayıs 2018
  Betül Şengör

  Merhaba
  Yüz sarkmasının tedavisinde ameliyat olmadan kullandığımız yöntemlerin başında,kollajen uyarısını yapan cihazları tercih ediyorum.Ancak 50 yaş üzerinde birkaç ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemini bir arada seçmek gerekebilir.Dolgu yani hyaluronik asit uygulamaları da bunlardan birisidir.Yüze şekil vermek amaçlı,çene hattını belirginleştirmek yani sarkma görüntüsünü hafifletmek için de hyaluronik asit uygulamasını tercih ediyorum.Ameliyatsız cilt gençleştirme isteyen her hastama hangi yaşta olursa olsun ,cildini muayene ederek en uygun yöntemi belirliyorum.

 • 14 Mayıs 2018
  Betül Şengör

  Merhaba
  Dudak dolgusu, doktor tarafından hyaluronik asit enjekte edilerek uygulanır. Ben iğne veya kanül yada her ikisini enjeksiyon sırasında kullanıyorum.Kişinin ihtiyacına,çene yapısına,dişlerinin durumuna ve burun ile dudak arası mesafesine göre gereken yerlere yeterli dozlarda hyaluronik asit enjekte ederek hastamın en doğal ve yakışan dudaklara sahip olmasını sağlıyorum.

 • 22 Ekim 2018
  Seda Akman

  Merhaba Doktor Hanım
  Yüzüme dolgu yaptırmak istiyorum yorgun ve cansız göründüğümü söylüyorlar önerir misiniz ? Ne sıklıkta yaptırmalıyım ?
  Sevgiler..

 • 22 Ekim 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Seda Hanım
  Dolgu günümüzde hyaluronik asit içerikli bir maddedir.Cildimizin canlılığını devam ettirebilmesi için ‘su tutarak’ ortam sağlar. Hyaluronik asit ile yüz gençleştirme,cilt nemlendirme,gereken yerlere hacim kazandırma mümkündür.Dolgu malzemeleri hekim tarafından belirlenmelidir.Cilde ihtiyacına uyan bir hyaluronik asit seçilebilir.Genellikle nem amaçlı uygulanan dolgular 3 ile 9 ay arasında volüm amaçlı uygulananlar ise 12 ile 19 ay ara ile yapılabilir.İyi bakılan ciltlerde bu süre daha da uzayabilir.

 • 22 Ekim 2018
  Selin Man

  Kaş aramda derin bir çizgi var, dolgu yaptırmam doğru olur mu?

 • 22 Ekim 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Selin Hanım
  Kaş arasında, kaş çatma çizgisi dediğimiz oluk şeklinde bir çizgidir.Bu çizginin önce nedenini tedavi etmek doğru olandır.Yani kaş çatmayı duraklatmak gerekir bu da kırışıklık tedavisi ile mümkündür.10 ile 15 gün sonra ise gerekliliğe göre hyaluronik asit yani dolgu tedavisi yapılabilir.

 • 22 Ekim 2018
  Melisa Uzun

  Merhaba Betül Hanım
  Dudak dolgusu ne kadar kalıcı olur ?

 • 22 Ekim 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Melisa Hanım
  Dudaklara uygulanan hyaluronik asit,dudağın ihtiyacına göre seçilir.Doğal durması istenen dudak dolgularının ömrü 1 ila 2 yıl arasında değişebilir.Hastanın ihtiyacı ve beklentisi ile de koyulan miktara göre şekillenir.

 • 09 Kasım 2018
  Seda Akman

  Nem aşısı cildimin daha genç görünmesini sağlar mı?

 • 09 Kasım 2018
  Betül Şengör

  Merhaba
  Nem aşısı, cildin derinlemesine nemlenmesine yaradığını anlatan bir terimdir.Aslında su tutma yeteneği devam eden bir hyaluronik asittir.Cildimizin kollajen ve elastin lifleri bu hyaluronik asitli sulu zemin de üretilir.Cildin dermisinin bu kollajen lifleri üretmesi için gerekenler,sulu ve canlı bir ortamdır.İncecik iğne uçları ile cildin dalgalı,gevşek,çizgili olan bölgelerine kişinin ihtiyacı doğrultusunda enjekte ediyorum.1 ay içinde her gün daha sıkı,daha temiz, tazelenmiş bir cilt görmek mümkün.Etkisi 9 ay sürüyor ancak cildini doğru şekilde uyaran kişilerde ihtiyaç azaldığı için etkisi daha uzun sürebiliyor.

 • 24 Şubat 2019
  Öykü

  Betül Hanım Merhaba,
  Alnım biraz çukur ve diş sıkma problemim olduğu için de düşünüyorum çenem önde, alın dolgusu yapıyor musunuz?

 • 05 Mart 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Öykü Hanım
  Alın dolgusu, bölgesi itibariyle daha zor sonuç verir.Alın daha çok mimiklerin etkisi altındadır.Yani önce kırışıklık tedavisi sonra dolgu uygulamaları düşünülebilir.Bunlar teorik olarak bilgilendirme cevaplarımdır. Gerçek cevap fizik muayene sonrası verilebilir.

Görüşlerinizi bildiriniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018