IPL Işık Terapisi ( Leke Tedavisi )

IPL Işık Terapisi ( Leke Tedavisi )

Güneş lekeleri, güneş hasarı ciltte kollajen kırılmalarına tedavi eden yumuşak lazer türüdür. Güneşin ultra viyole ışınları cildin kollajen üreten tabakasına iner. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık,çökme,sarkma,dalgalanma gibi görsel sorunlara yol açar.

IPL, Intense Pulsed Light kelimelerinin kısaltılmışı olup, yoğun atımlı ışık anlamına gelmektedir. Bu tıbbi teknoloji sayesinde filtrelenmiş olan ışık, kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır. Uygulama sayesinde kılcal damarlarda iyileşme sağlanırken, lekelerde ise pigmentlerin yeniden düzenlenmesiyle lekelerin görünümü önemli ölçüde azalır.

IPL Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulama bölgesine soğuk bir jel sürülerek cihazın safir başlığı cilde değdirilmek suretiyle atış yapılır. İşlem bölgesinde hafif bir pembeleşme olması dışında ağrısız olması da önemli avantajları arasındadır. Uygulama sayısı ve aralığı ihtiyaca göre belirlenir. Cilt sıkılaşması için 3 haftada bir olmak üzere toplam 5 seans, lekelerde 1-5 seans, damarlarda 1-5 seans uygulama yapılabilir.

Etkisi nasıldır?

Hücresel tedavilerin hepsinde olduğu gibi ışık tedavilerinde de hücresel bir uyarı söz konusudur. Bu uyarı sayesinde dokunun canlanması, cildin sıkılaşması ve lekelerin açılması haftalar içinde olacaktır.

Etkisi ne kadar sürer?

Cilt dokusunu canlandıran, cildin lekelerini azaltan ve eşit tonlu bir görünüme kavuşmasını sağlayan bu tip uygulamaların etkisi 6-12 aydır. Yaş almaya devam ederken elbette doğru ürünler kullanarak, doğru beslenerek, kilo kontrolü yaparak ve iyi uyuyarak bu süreyi uzatmak elimizdedir.

IPL tedavilerini her sene belirli kürler halinde yaptırmak, cildin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli bir adım olacaktır.

IPL ile ilgili olarak yapmış olduğum bir çalışmamı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Cilt ultrasonografisi olarak bilinen 22 MHz bir USG’yle IPL öncesi ve sonrası cildin kalınlığını ve dermis yoğunlunu ölçtüm ve gözlemim çok olumluydu. Bu çalışmada kolajen liflerin düzenli yerleştiğini, hyaluronik asit seviyeleri açısından yoğun görünen bir bağdokusu (dermis) artışı olduğunu gözlemledim. Bu tespit de, cilt altında olan gelişmelerin objektif göstergesi olmaktadır.

Bu da bize IPL’in olumlu etkisinin bir yıla yakın süreyle kalıcı olduğunu göstermektedir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Soru & Cevap

 • 15 Şubat 2018
  Demet Güngör

  Yüzümdeki Güneş lekeleri için ıpl uygun bir tedavi yöntemi olabilir mi ?

 • 19 Şubat 2018
  Betül Şengör

  IPL güneş lekeleri,güneş hasarı,cilt kuruluğu,akne izleri ve kızarık cilt gibi birçok cilt probleminde sıkça tercih ettiğim yöntemdir.Lazer tedavileri içinde en güvenilir olanı “soft laser” olarak bilinen IPL’dir.Özellikle güneş hasarı ve güneş lekeleri için bu yöntemi tercih ediyorum.

 • 15 Şubat 2018
  Seda Aksoy

  Yüzümdeki kılcal damar görüntüsü oldukça fazla hangi tedavi yöntemini öneririsiniz ?

 • 19 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Yüzdeki kılcal damarlar genellikle güneş hasarı ile veya kuru cildin tahriş olması ile ortaya çıkabilir.Ayrıca rozacea (gül) hastalığında da kılcal damar artışı gözlenir. Kılcal damar ve yüzdeki kızarıklığa neden olan her durumda IPL tedavisi ve Scarlet S ameliyatsız yüz germe yöntemi tercih edilebilir.

 • 15 Şubat 2018
  Dilara

  Merhaba, Betül Hanım’ın kliniğine yüzümdeki benleri aldırmak için gitmiştim. İlk muayeneden sonra bunların lazerle alınmak için müsait olmadığını, alınırsa zamanla kötü huylu birtakım oluşumların gözlenebileceğini belirtti. Öncelikle kendisine sağlığım hususundaki duyarlılığı ve hastalarının sağlığını her şeyden ön planda tutma yönündeki hassas duruşu nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Zira başka bir hekim maddi beklenti doğrultusunda düşünerek beni yolu kansere kadar uzanabilecek mühim sıkıntılara sevk edebilirdi, keşke herkes Betül Hanım gibi bir yaklaşım sergilese ve tüm hekimler bu hassasiyeti gösterebilse. O nedenle kendimi çok şanslı hissettiğimi de belirtmeliyim. Muayene esnasında doktor hanım benlerden ziyade yüzümdeki kılcal damar ve kızarıklara yönelik IPL tedavisinin uygulanabileceğini belirtti. Tedaviyi ayrıntılı olarak anlattı ve bu kırmızı görüntüyü azaltacak hem de yeni ben ve lekelerin oluşumunu baskılayacak bir yöntem olduğunu söyledi. Yüzüme soğuk bir jel sürüldü ve yaklaşık on on beş dakika boyunca IPL uygulandı, çok hafif bir acı hissettim ama beni kesinlikle rahatsız etmedi. Uygulamadan birkaç gün sonra cilt rengimin eşitlenmeye başladığını fark ettim, dün ikinci seans uygulandı ve özellikle yanak üzere ve burnumdaki lekelerim açıldığını ve alın bölgemle yanaklarındaki kızarıkların büyük ölçüde yok olduğunu gözlemledim. Uygulamadan sonra cildimde herhangi bir irritasyon oluşmadığı gibi cildim daha kadifemsi ve eşit renkli bir görünüm elde etti. Çok beyaz ve hassas bir cildin var, doktor hanımın tavsiye ettiği kremi de ilk uygulamadan sonra kullanmaya başladım, çok memnun kaldım. Gerek pozitif enerjisi, gerek hastalarına karşı gösterdiği samimi yaklaşımı ve hassasiyeti sebebiyle kendisine tekrar teşekkür ediyorum, üçüncü seansı sabırsızlıkla bekliyorum, sevgiler 😊

 • 11 Mart 2018
  soykan

  Doktor Hanım sevgiler..
  Size bir sorum olacak,yüzümde leke ve sivilce problemi var ne yapmayalım ?

 • 11 Mart 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Soykan Bey
  Ciltteki lekeler benim özellikle ayrıntılı muayeneye gerek duyduğum bir konudur.Tabi ki güneş ile çok ilişkilidir,ancak çoğu kez altta yatan bir hastalık veya vitamin eksikliği ile ilişkili de olabiliyor.Öncelikle sebebi araştırlmalıyım.Genellikle leke açıcı ürünleri tercih ederken tahriş etmeyenleri öneririm.Kimyasal peeling yerine kontrollü olan mekanik peeling öneririm. IPL denilen “soft lazer” ile destekleyebilirim.Bir daha tekrar etmemesi için gereken tavsiyelerde bulunurum.Leke ve akne tedavisi dermatolojik muayenenin gerekli olduğu iki durumdur.

 • 17 Aralık 2018
  Seda

  Ipl tedavisi hakkında bilgi alabilir miyim?

 • 17 Aralık 2018
  Betül Şengör

  Güneş lekeleri, güneş hasarı ciltte kollajen kırılmalarına tedavi eden yumuşak lazer türüdür. Güneşin ultra viyole ışınları cildin kollajen üreten tabakasına iner. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık,çökme,sarkma,dalgalanma gibi görsel sorunlara yol açar.

  IPL, Intense Pulsed Light kelimelerinin kısaltılmışı olup, yoğun atımlı ışık anlamına gelmektedir. Bu tıbbi teknoloji sayesinde filtrelenmiş olan ışık, kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır. Uygulama sayesinde kılcal damarlarda iyileşme sağlanırken, lekelerde ise pigmentlerin yeniden düzenlenmesiyle lekelerin görünümü önemli ölçüde azalır.

 • 15 Haziran 2019
  gülistan özçelik

  merhabalar benim gül hastalıgım var roze dedikleri yüz kızarması bunu niçin bir ıpl tedavisi önerilmişti sizce bu işlem işe yararmı betül hanım

 • 26 Haziran 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Gülistan Hanım
  Rozacea, halk arasında bilinen ismiyle Gül Hastalığı tedavisinde Ipl Tedavisi kullanılmaktadır.Detaylı bir şekilde muayene etmeden tedavi planı oluşturmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle yardımcı olabilmek adına sizi muayene etmek isterim.
  Detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
  Cellest Klinik 02122829595

 • 11 Şubat 2020
  Sevgi Soner

  IPL vitiligo tedavisinde uygulanabilir mi ?

 • 02 Mart 2020
  Betül Şengör

  Merhaba
  Ipl tedavisi cildin savunmasını arttıran bir tedavidir.Bu nedenle güneş hasarı durumlarında da kullanılır.Ancak vitiligo deride pigment kaybı ile sonuçlanan bir hastalıktır. Ipl tedavisi yapılabilir ancak vitiligoyu iyileştirmez,cildin bağışıklığını arttırabilir.

Görüşlerinizi bildiriniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018