Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık tedavisi botoks

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Kırışıklıkların temel nedeni yüzümüzdeki mimik kaslarının ciltte yarattığı izlerdir. Mimik hareketleriyle yüzdeki çeşitli kaslar sürekli kasılır, kasılmanın olduğu bölgelerde cildin de bu harekete eşlik etmesiyle kırışıklıklar görülür. Elbette kırışıklıklar genç yaşlarda değil; 25’li yaşlardan itibaren belirginleşmeye başlar. Çünkü genç cildin hücresel su içeriği, üretim kapasitesi yani kollajen ve elastik liflerin sayıca bolluğu, her şeyden önemlisi esnekliği ve kalitesi iyi durumdadır. Yaş aldıkça ve mimik miktarının sıklığı ile de ilişkili olarak kırışıklıklar giderek derinleşir. Ayrıca yaş ile birlikte cildin azalan hücre üretimi, çevresel yani dış faktörlerin baskın etkisiyle cildin koruyucu bariyerinde bozulmalar, ciltte kuruma, kollajen liflerde bozulmalar kırışıklık oluşmasında en etkili faktörlerdendir. Bunların dışında kilo alıp verme, metabolik bozukluklar, ciltte glikasyon ve elbette güneş yani ultraviyole ışınları da önemli kırışıklık nedenlerindendir.

Kırışıklık tedavisi, kas gevşetici özelliği ile, aşırı kullanılan mimik kaslarını geçici olarak gevşeterek cilt üstünde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Yüzümüzün üçte birlik üst kısmı, istemli veya istemsiz kullanılan aşırı mimikler yüzünden yaşlanır. Kaşlar sadece kızıldığı zaman değil, bilgisayar kullanırken, fotoğraf çekerken veya hepimizin yaptığı gibi ışığa,güneşe tepki olarak da çatılabilir.  Hatta bir şey düşünürken, okurken ve uyurken bile farkında olmadan çatılabilir. İstemsiz olarak yapılan bu mimik hareketleri yüzünden sıklıkla kaşların arasında derin bir çizgi, hatta oluk görülmeye başlar. Hepimizin çok duyduğu kaz ayakları ise göz çevresindeki kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar gülmek dışında, bir şeyi görmeye çalışırken, ışığa bakarken veya başka sebeplerle istemsiz olarak da oluşabilir. Alında ortaya çıkan ve yatay olarak kaşların üzerinde birbirine paralel uzanan çizgiler ise sık sık kaş kaldırma hareketi ile oluşur. Kırışıklık tedavisi tüm bu bölgelere, yani kaş arası, göz çevresi ve alındaki belirli yerlere insülin enjektörü vasıtası ile uygulanır. Uygulamayı hekim yapar. Benim tercihim uygulama öncesi hafif anestezik etkili bir krem uygulamak ve sonrasında kısa bir süre kişinin kişisel mimik özelliklerini incelemektir. Bu sayede kişinin kendi mimikleri ile uyumlu, doğal görünümlü Kırışıklık tedavisi uygulamak mümkündür. İşlem 10-15 dakika sürer. Etkisi 7 ile 14 gün içinde başlar ve 3-6 ay sürer. Etki süresindeki değişkenlik, mimiklerin çalışma hızı ve miktarı ile ilişkilidir. Düzenli olarak yaptırıldığında mimikler eğitilecek ve istemsiz hareketler azalacaktır. Kırışıklık tedavisi`a başlama yaşı FDA tarafından 20 yaş olarak belirtilmiştir. Ancak, benim felsefeme göre önemli olan kronolojik yaşımız değil, nasıl göründüğümüzdür. Çok sağlıklı bir cildimiz var ise ve kaz ayakları ancak 40`lı yaşlarda belirginleştiyse Kırışıklık tedavisi yeni başlanabilir. 25-30`lu yaşlarda kuru ve güneş hasarlı bir cildimiz var ise kırışıklıklarımız yaşımıza göre daha fazla olacağından Kırışıklık tedavisi daha erken uygulanabilir. Anti-aging ile ilgilenen bir dermatolog olarak,Kırışıklık tedavisi yaptırmak üzere gelen hastalarıma kendi ciltleri hakkında bilgi sahibi olmaları için de önerilerde bulunuyorum. Kırışıklık tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışlar:

Uygulandığı bölgeyi şişirir!

Aksine, uygulandığı bölgeyi şişirmez ve kas gevşeticidir. Mimik kaslarının aşırı çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerin kırışmasını veya kırışıkların ilerlemesini önler.

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyidir!

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi değildir, tam tersine kasların çalışmasını rahatlattığı için kırışıklıkların oluşmasını engelleyip kırışıklıkların derinleşmesini önler.

Uygulanan bölgelerin dışındaki alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşur!

Bu alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşmaz. Uygulama yapılmayan bölgede mimik hareketleri aynı hızda devam ettiği için bu bölge kırışmaya devam eder. Uygulama yapılan yerde kırışıklıklar engelleneceği için o bölge daha genç görünebilir. Kırışıklık tedavisinde kullanılan en etkili yöntem botokstur. Kişiye özel, ihtiyacına göre yapılan uygulamalar sayesinde mimikler donmaz ve doğal görünümlü bakışlar elde edilir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Soru & Cevap

 • 06 Şubat 2018
  S.Akın

  Merhaba Betül hanım,

  3 yıl kadar önce menopoza girdim. Yüzümdeki ve boynumdaki sarkmalardan şikayetçiyim. Tansiyon hastası olduğum için ameliyat olmam sakıncalı. Bu radyofrekans yöntemini denemek istiyorum ama bazı çekincelerim var. Ne kadar sürede etkisini görürüm? Tek başına yeterli olur mu? Ameliyatla yüz germenin yerini tutar mı?

  Çok teşekkürler

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Sevgili S.Akın,

  Yüz sarkması ve cilt yaşlanması özellikle menopoza girdikten 2-3 yıl sonra daha fazla belirginleşir. Cilt yenileme yöntemleri arasında, ameliyatsız yüz germe etkisi gösteren Scarlet S gibi radyofrekans uygulamaları var. Bu sayede uyuyan hücreler uyarılır, kollajen ve elastik lifleri üretmeleri için güdümlenirler. Ayrıca altın iğneleri sayesinde cildin üretken bağ dokusunda küçük travmalar oluşur. Bunlar iyileşirken de cilt yenilenir. Scarlet S ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemleri arasında en etkili olanlarındandır ve sonuçları memnuniyet vericidir.

 • 06 Şubat 2018
  Merve

  Scarlet S te ilk seansımı yaptırdım.Şimdiden cildimdeki gerilmeyi hissediyorum.Diğer seansları sabırsızlıkla bekliyorum.Betül hanım a iki yıla yakın zamandır gidiyorum.O’nun tavsiye ettiği herşeyi gözüm kapalı yaptırabilirim.Çünkü kendisi son derece gerçekçi ve işini titizlikle yapan bir doktor.İyiki varsınız Betül hanım sizi SEVİYORUM :))

 • 06 Şubat 2018
  E.D.

  Doktor hanım iyi günler
  Yanak sarkması problemimi gidermek için yüz sıkılaştırma yöntemi ararken Scarlet S hakkında yazınızı okudum. Yüzümü ameliyatla gerdirmekten korkuyorum. Bu altın iğne tedavisi de cilt gençleştirme yapıyor mu gerçekten?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Yüz gençleştirme işlemleri arasında, hem fraksiyonel radyofrekans hem de altın mikro iğne teknolojisini aynı anda sunan Scarlet S oldukça ileri bir uygulamadır. Radyofrekans ile cilt gençleştirme işlemleri pek çok merkezde zaten yıllardır yapılıyor. Cildin her iki katmanına yani dermise ve epidermise aynı anda ulaşabilmesi ile cildi sıkılaştırması yanında, oluşturduğu rejenerasyon/iyileşme etkisi nedeniyle cildin yenilenmesi de söz konusu. Üstelik altın iğne uygulaması sırasında, örneğin prp tedavisi gibi dermatolojik uygulamaları da eşzamanlı yapma olanağımız var. Bununla birlikte etkisi ve sonuçları daha farklı oluyor.

 • 06 Şubat 2018
  saliha

  merhaba yüzümde hafif yag bezeleri sivilce ve sivilce izleri var 31 yaşındayım,geçen kış dermoroller ve dermapen 6 seans yaptırdım .yüzümde gerginlik ve temizlikten başka hiiç bir şeye cevap vermedi.
  hala izlerim duruyor.ve sivilceler de çıkıyor ara ara ve çıkan her sivilce iz bırakarak yok oluyor..

  scarlet s fiyatları ne şekilde yardımcı olablirmisiniz bu sistemde kesin sonuç alırmıyız ve ne kadar ücret çıkar ?
  teşekkür ederim.

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Saliha hanım geçmiş olsun. Akne ve akne skarlarında Scarlet S dermaroller ve dermapene göre çok daha etkili. Dermaroller ile ciltte yüzeyel olarak peeling etkisi elde edilir. Dermapen ile biraz daha derin peeling etkisi dolayısı ile skar tedavisi yapılabilir. Scarlet S ile cildin istenilen seviyesine kadar etki etmek mümkündür. Akne skarlarının ortası çukur kenarları kabarıktır. Kabarık olan kenarların seviyesini azaltmak cildi sıkılaştırmak ve cilt germe etkileri sayesinde akne izleri oldukça iyileşmiş görünecektir. Scarlet S in altın iğneli radyofrekans başlığını cildin özelliğine ve ihtiyacına göre ayarlayıp konforlu çalışmak mümkündür. Tüm yüz ve boyun bölgesinin üst kısmı homojen bir şekilde Scarlet S başlığı ile taranır. Hemen arkasından prp (trombositten zengin plazma) uygulaması ile tedavi sona erer. Tüm bu işlemler toplam 45 dakika sürer. Prp tedavisi günümüzde yara iyileşmesi ve cilt sıkılaştırma tedavilerinde ilk sıralarda yer alan bir uygulamadır. Bu iki tedaviyi birleştirerek cildin daha pürüzsüz gergin olmasını sağlamak mümkündür. Sizin aktif olarak devam eden yeni çıkan sivilce probleminizi öncelikle ele alıp sebebine yönelik araştırma ve tedavi planına ihtiyacınız var. Elbette bu tedaviye uygun olup olmadığınızı sizi muayene ederek karar verebilirim. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz. Sevgilerimle

 • 06 Şubat 2018
  metin

  Betül hanım merhaba;
  Scarlet S tanıtımınızı okudum , 49 yaşındayım ve artık bazı küçük müdahalelere ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum ,ancak yüz mimiklerini etkileyen bir takım anti ageing uygulamalara karşı çekincelerim var , bu sistemin yüz mimiklerini etkilemeden cilde zindelik verdiğini anlıyorum acaba benim gibi erkek hastalarınız içinde uygunmudur

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Metin Bey, merhaba. Altın iğneli radyofrekans yöntemi ScarletS yüze herhangi bir enjeksiyon yöntemi değildir. Haklısınız erkeklerde yüz mimiklerinin kadınlara göre çok daha belirgin özellikleri vardır. Erkeklerin cildi daha gözenekli ve daha kalın olup, kaşları daha yoğun dolayısıyla bakışları daha keskindir. Bu nedenle mimikler de çok belirleyici ve önemlidir ancak mimiklere bağlı yaşlanma tedavisinde botox ilk tercihimizdir. Erkeklere de kişisel mimik özelliklerine uygun botox yapıyorum. Sizin ilgilendiğiniz bu yöntem mimiklere olumsuz etki yaratmaz. Ameliyatsız yüz germe tekniği olarak bilinen ScarletS yönteminde, altın iğne uçlu bir başlık aracılığıyla tüm cilt boşluk bırakmadan taranır. Başlığın cilde değdirilmesi ile ve önceden cihaz üzerinde belirlediğimiz doz ve milimetrik iğne batma ayarlamaları sayesinde cildin altında binlerce uyarı sağlanmış olur. Bu uyarı cildin kan dolaşımını harekete geçirir ve adeta onarım ve iyileşme tetiği çekilmiş olur. Hemen işlem sonrası vitamin ve PRP uygulaması yapılarak dokunun tamir etme mekanizması güçlendirilir. İşlem sonrası kişiye özel olarak kullanması gereken kremleri de öneriyorum. Bu kremler cilt tarafından daha hızlı emilebillir özellikte kremler olduğu için günler içinde gözeneklerde sıkılaşma, ciltte pürüzsüzlük başlıyor. İhtiyaca göre ayda bir olmak üzere 3 ya da 4 seans yapılabilir. Ciltteki onarımın 2. haftasından sonra yeni kollajen üretiminin de tetiklenmesiyle birlikte ciltte sıkılaşma ve cilt sarkmalarının da iyileştiğini gözleyebilirsiniz. İşlem 40-45 dakika sürüp, daha önce de belirttiğim gibi mimikler üzerinde veya cildin genelinde herhangi bir yan etkisi yoktur; ağrısız ve konforlu bir uygulamadır.

 • 06 Şubat 2018
  Leyla

  Merhaba,

  Gözaltı dolgusu ve botoks olan yuze uygulanabılıyor mu?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Leyla Hanım merhaba, ScarletS, ameliyatsız yüz germe cihazı bot.ox,dolgu,prp,ıpl,lazer,vitamin,somon gibi birçok diğer yöntemlerle birlikte rahatlıkla uygulanabilir.Ancak, bu işlemlerin size olan yararlılık ilişkisini iyi kurmak, ihtiyacı iyi belirlemek gerekir. Aynı gün yapılması uygun değildir,bot.ox dolgu ve diğer işlemler farklı günlerde uygulanabilir. Tabi ideal olan sizi dermatolojik muayene ile değerlendirmemiz olacaktır.

 • 06 Şubat 2018
  Seda

  Gozeneklerde gercekten etkili oluyor mu acaba?tamamen iyilesme suresi nasil oluyor islem yapildiktan sonra bakimi nasil oluyor?islemden sonraki gunlerde makyaj vs yapilabilior mu

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  ScarletS ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında en etkili olanlarından birisidir.Cildin gözeneklerinin sıkılaşması,bağdokusunun,kollajen üretiminin artması ve sıkılaşması için ayda bir olmak üzere 2 veya 3 defa önerilmektedir.Hastalarımın ciltlerinin pürüzsüzleştiğini ve gözeneklerinin belirgin şekilde sıkılaştığını gördüm.Sizin ihtiyacınız olan ScarletS mi ? yoksa farklı bir yöntem mi? Muayene etmeden bir şey söylemek mümkün değil.Ancak işlemden hemen sonra günlük hayata dönülebilir 2-3 gün süreyle kimyasal içeriklerden (fondöten-pudra) uzak kalmayı öneririm.

 • 06 Şubat 2018
  Zekiye

  Merhaba benim de derin akne skarlarm var .scarlets cilde uygulandığında gözeneklerde meydana gelen küçülme aradan 1 yıl veya daha fazla süre geçtiğinde etkisini kaybeder mi? Ertesi sene veya daha sonraki yıllarda tekrar yaptırmam gerekir mi.Teşekkürler…

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  ScarletS ve diğer teknolojik cihaz uygulamalarında hepsinin belirli aralıklarla tekrarlanması önerilir.Çünkü her geçen yıl cildimizin bağ dokusunun gevşediği ve hücrelerinin üretim hızının yaşla ilişkili olarak azaldığını biliyoruz.İlk uygulamanın etkisini tamamen kaybettiğini söylemek mümkün değil.Çünkü cildine iyi bakan,iyi beslenen,iyi uyuyan kişilerde ihtiyaç olmayabilir.

 • 06 Şubat 2018
  ayse

  Merhaba altin gnede basari orani nasildir ? Yuzeysel cukurlar tamamen gecer mi ?

 • 06 Şubat 2018
  Betül Şengör

  ScarletS altın iğne radyofrekans yöntemi ile hedeflediğimiz cildin dermis tabakasının uyarılması ve kollajen üretiminin tetiklenmesidir. Altın iğne uçları cildin alt tabakasında travma yaratarak ve radyofrekans enerjisi sayesinde adeta yara iyileşme sürecindeki gibi bir tamir mekanizmasını devreye sokar. Bunun sonucunda cilt yediğimiz besinleri buraya taşıyarak bu bölgeyi iyileştirir.işlem ayda bir olmak üzere 2 veya 3 seans önerilir.kişisel olarak kendi deneyimim ve bilimsel tecrübeme uygun olan tedavinin, scarlets altın iğne radyofrekansının mutlaka aynı anda prp tedavisi ile beraber yapılması şeklinde olduğudur. prp sayesinde daha sağlıklı sonuçlar alınabilmektedir.Cildin kollajen üretimi arttıkça (9.haftada başlar 16. haftaya kadar sürer) cildin gözeneklerinde daralma,sıkılaşma ve sarkmanın iyileşmesi gözlenebilir.Çukurların silinmesi için muayene ettikten sonra scarlets yeterli olur mu ? yoksa ilave tedaviler gerekir mi ? karar vermek daha doğru olur.

 • 15 Şubat 2018
  Tuğba korkmaz

  Merhaba betül hanım
  Çok fazla diş sıkıyorum bot.ox bu duruma tedavi olabilir mi?

 • 19 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Evet bot.ox diş sıkma problemi için tercih edilen bir tedavidir. Bot.ox gerekli dozlarda diş sıkma kası içine enjekte edilerek yapılır. 7-14 gün sonra etkisini gösterir.Kas gevşetici etkisi sayesinde bot.ox diş sıkma problemini tedavi eden güçlü bir uygulamadır.

 • 20 Şubat 2018
  Gökçe Özdemir

  Sabahları çenemde ağrı ile uyanıyorum. Diş sıkma tedavisinde bot.ox etkili midir?

 • 20 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Gökçe Hanım
  Bot.ox Diş Sıkma tedavisinde kullanılan ilk seçenektir.Çünkü diş sıkma sırasında istemsiz olarak kas kasılır. Bot.ox bir kas gevşeticidir. Bu özelliği ile diş sıkma tedavisinde güvenle kullanılır.

 • 20 Şubat 2018
  Ayşe Koyuncu

  Diş Sıkma tedavisinde kullanılan bot.ox çiğnemeye olumsuz etki eder mi?

 • 20 Şubat 2018
  Betül Şengör

  Merhaba Ayşe Hanım
  Çiğneme sırasında dişleri sıkıştıran kas geniş ve büyük bir kastır.Bu kasın en fazla kasılan ve istemsiz olarak kasıldığı için (diş sıkma sırasında)şiş görünen kasa belirli bir dozda yapılır. Bot.ox tedavisi ile istemsiz kas kasılması önlenir.Diş sıkma azalır ancak çiğneme etkilenmez.

 • 24 Ekim 2019
  Guzide

  Betul Hanim Merhaba,
  Scarlet S radyofrekans gozaltina da uygulaniyor mu? Uygulaniyorsa goz alti cukur ve morluklarin da ise yariyor mu?

 • 15 Kasım 2019
  Betül Şengör

  Merhaba Güzide Hanım
  Scarlet S radyofrekans,göz altı cildi de dahil cildin her yerine uygulanabiliyor.Hangi milimetre derinlikte uygulanacağına kişinin cildine göre karar veriyoruz.Göz altı çukurluğu ve morluklarının tedavisinde Scarlet S radyofrekans cildi altın iğne tedavisi ile kremlerin emiliminde artış olabilmektedir.ancak ilave olarak ışık dolgusu ve bazı cilt tonu eşitleyen vitaminler de tedaviye kombine edilebilir.

Görüşlerinizi bildiriniz.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018