Akşamdan Kalma Ciltler için Bakım Tüyoları

Akşamdan Kalma Ciltler için Bakım Tüyoları

Akşamdan kalma ciltlerde, su kaybıyla oluşabilecek kuruluk, kızarıklık ve şişlik gibi sorunlara ilaç gibi gelecek içerik ve uygulamaları, Akmerkez’de konumlanan Şengör Klinik’in kurucusu Uzman Doktor Betül Şengör’e sorduk.

Alkol genel anlamda cildimizi nasıl etkiliyor kısaca anlatabilir misiniz?

Alkol, kimyası gereği suyu mıknatıs gibi kendine çeken bir içecek. Alkol aldığımızda vücuttaki tüm su, alkolün metabolize olup atılması, yani organlar tarafından atılabilir hale gelmesi için kullanılıyor. Cildin suyu da organ sistemine destek olabilmek için dolaşıma katılıyor. Dolayısıyla, alkol cildi kurutuyor, kırışıklıkları derinleştiriyor ve ciltte daha dalgalı bir görünüm yaratabiliyor.

Peki, geç saatlere kadar uyumadığımız uzun bir geceden sonra cilt sorunlarıyla karşılaşmamak için alabileceğimiz birtakım bakım önlemleri var mı?

Öncelikle yatmadan önce cildinizi muntazam temizleyin. Yatarken cildin su kaybını önlemek için doğru ürünlerle nemlendirin. Normalde tavsiye ettiğim içerikler olsa da alkol aldığınız gece cildi uyaran retinol, C vitamini gibi serumlar cildi tahriş edebilir glikolik asit, laktik asit, salisilik asit içeren peeling etkili ürünleri kullanmayın. Buradaki başlıca hedef, cildi derinlemesine nemlendirerek cildin su kaybını engellemek olmalı. Örneğin, hyaluronik asit içeren bir nem serumuna başvurabilirsiniz. Çok kuru ya da hassas bir cildiniz varsa bol bol nemlendirici krem kulllanabilirsiniz. Normal şartlarda gece anti-aging etkili, leke açıcı ya da detoks etkili ürünler kullanılabilir. Ancak böyle bir gecede değil.

Akşamdan kalma ciltleri yatıştırmak için neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? Kuruluk, kızarıklık ve şişkinlik için tavsiye edebileceğiniz özel içerik ve formüller var mı?

Ertesi gün güzel bir banyo yapın ve saçlarınızı da mutlaka yıkayın. Zira böylece, saç derisi dahil tüm cildinizi vücut dolaşımına dahil etmiş oluyorsunuz. Ardından yüzünüzü alışık olduğunuz doğal içerikli kremlerle, örneğin, Bepanthol ve Madecassol gibi tıbbi kremlerle, vücudunuzu ise önce bebek yağı ve ardından günlük vücut kreminizle derinlemesine nemlendirin. Yağlı bir cildiniz varsa nemlendirdikten birkaç saat sonra detoks etkili bir serum sürebilir; kil maskesi yapabilir; veya kızarıklık sorununuz varsa, su bazlı bir nemlendirici ile cildinizi yatıştırabilirsiniz. Kuru, hassas ve kızarık ciltleri anti-enflamatuar içerikli bir krem ile desteklemek mümkün. Kortikosteroid kremi de, düşük dozlu ve tek sefer kullanmak şartıyla burada işinizi görebilir. Yüzde şişkinlik ön plandaysa, cilt yüzeyinde yavaşça buz gezdirmek ve parmak darbeleri ile nazikçe yapılan bir drenaj da cilde iyi gelebilir. Son etapta cilt, detoks etkili bir serum ve su bazlı bir krem ile desteklenebilir.

Peki, sürpriz bir şekilde belirebilecek sivilceler için neler önerirsiniz?

Öncelikle alkol tükettiğiniz gecede baharatlı, zencefilli, acı ya da yağı ve tuzu yüksek kuruyemişlerden olabildiğince uzak kalmaya çalışın. Ertesi gün belirebilecek sivilce için yeşil çay özü, saf %10 salisilik asit veya anti-bakteriyel bir jeli, sulandırılmış kulak çubuğu ile tam sivilce üzerine gelecek şekilde, taşırmadan uygulayabilirsiniz. Nemlendirici sürerken sivilceye temas etmemesine dikkat edin; aksi halde daha çok şişebilir. Bunun yanı sıra, o bölgeye hafifçe soğuk pres yaparak kızarmasını önleyebilirsiniz.

Son olarak hem bedenimizi besleyecek hem de cildimizi destekleyecek, tahriş, enflamasyon gibi sorunlara iyi gelebilecek birtakım besin tavsiyeleriniz var mı?

Alkolün vücuda etkilerine göre besin takviyeleri önerebilirim. B vitamini özellikle alkolün yıkılıp atılmasında kullanıldığı için B1 eksikliğinin önüne geçecek vitaminler alın. Omega 3, B6 ve B12, vücudun su kaybını en aza indirgeyen ideal vitaminlerden. Ertesi gün, baş ağrısıyla uyanmamak ise gece boyu düzenli bir solunumdan geçiyor. Dolayısıyla, yüksek bir yastık kullanmanızı ve iyice havalandırılmış bir odada uyumanızı tavsiye ediyorum. Ac açına alkol alıp yatmak doğru değil, zira gece ya da sabaha karşı kan şekeriniz düşebilir. Muz, çiğ badem ve taze fındık gibi sağlıklı meyve ve atıştırmalıklar tüketerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır. Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.
 

Copyright ­© 2018 - 2023

Telefon

Telefon

WhatsApp

WhatsApp

Bize Ulaşın
Kapat
Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.