Botoks

Botoks

Botoks günümüzde kadınlar ve erkekler daha güzel/yakışıklı görünmek için yüzleri veya vücudunun çeşitli bölgeleri için çeşitli işlemler yaptırmayı istemektedirler. Bundan kaynaklı olarak günümüzde birçok estetik operasyon ortaya çıkmıştır.  Estetik görünme kaygısıyla yapılan bu işlemlerin geniş bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Her estetik uygulamanın kendine göre bir uygulama biçimi, riskleri ve getirileri bulunmaktadır. Günümüzde birçok kişinin de yaptırdığı Botoks uygulaması estetik kaygılarla yapılan işlemler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.  Botoks işlemleri sayesinde yüz bölgesinefarklı dokunuşları yapabilmek, farklı bir görünüm ortaya çıkarabilmek mümkündür.

Botoks uygulamalarının sadece kozmetik amaçlar için yapıldığı düşüncesi çok da doğru bir yaklaşım değildir. Bilindiği üzere günümüzde birçok rahatsızlığın tedavisi için uzmanlar tarafından Botoks önerilmektedir.

Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde gerek görsel ve işitsel medyadan, gerek sosyal medyadan gerek de uzmanların verdiği bilgilerden yola çıkıldığında botoks uygulamalarına ciddi bir talep artışı olduğu görülmektedir. Peki gündelik hayatımızın içine kadar giren Botoks nedir, nasıl yapılır?

Botoks,Clostridium botulim adlı mikroorganizmadan üretilen botuliunum, nörotoksin tip A’dan yapılan, belirli kas hastalıklarının yanı sıra kozmetik amaçlarla da kullanılan doğal ve saflaştırılmış bir proteindir. Aslında botoksun uzman olmayan kişilerin elinde güçlü bir zehir olabileceği ifade edilebilir. Ancak botoks uzman ellerde doğru ve dikkatli bir şekilde kullanılması durumunda çok sayıda faydalı uygulama alanına sahiptir.

50 yılı aşkın süredir botoks işlemleri gerçekleştirilmektedir. Botulinum toksini, sinir uçlarından salınan mediatörleri engelleyip sinir iletimini geçici olarak durdurarak etkisini göstermektedir. Sinir iletiminin kesilmesiyle birlikte sinirin aktive ettiği kasın hareketi azalmakta ya da tamamen kaybolmaktadır.Bu sayede bireyin yüz kısmında çeşitli değişiklikler sorunsuz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Botoks İle Yüz Kırışıklarının Tedavisi Nedir?

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde bireyi yüz bölgesinde bulunan deri kıvrımları belirgin hale gelebilmektedir. Bu yüzden bireylerin yüz kısmında yıpranmış, dinamik olmayan ve kırışıklık bulunan bölgeler ve görünümler oluşmaktadır. Bu bölgeler genellikle alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresidir.

Günümüzde bu görünüme sahip ve bu durumdan rahatsızlık duyan çok sayıda birey bulunmaktadır.  Böyle durumlardan ciddi rahatsızlık duyan birçok kişi için botoks, bu sorunların en sağlıklı ve en hızlı çözüm yöntemidir.

Mimik kaslarına botoks uygulanarak, kasların çalışması zayıflatıldığında derinin, kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenmede seyreklik oluşmaya başlar. Bu işlemler sayesinde bireyin yüz kısmındaki yaşlı ve yorgun görünüm ve kırışıklığa bağlı çizgiler azaltılır.

Botox Kullanım Alanları

Her işlem gibi botoksun da farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu alanların ihtiyaca ve duruma göre değişebileceğini unutmamak gerekir. Genel olarak botoksun kullanım alanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Mimik hareketleri ile oluşan yüz bölgesindeki çizgileri azaltmak
 • Kaş kaldırma işlemi
 • Alın, koltuk altı, el ve ayak gibi bölgelerdeki terlemeyi azaltmak
 • Migren ağrılarında oluşan ağrıyı azaltmak
 • Çene ucuna yaptırılan enjeksiyon işlemiyle birlikte çeşitli kozmetik dokunuşlar

Botoks görüldüğü gibi farklılık gösteren işlemler için kullanılabilmektedir..Ancak günümüzde daha çok estetik bir görünüme sahip olma kaygısı için tercih edildiği söylenebilir. Diğer bir ifadeyle farklılık gösteren kozmetik işlemler içinde rahatlıkla kullanıldığı söylenebilir.

Botoks İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Botok operasyonu olmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunmaktadır. İlk olarak alanında uzman birkaç farklı doktor ile görüşme sağlanması gerekmektedir. Bu görüşmeler sayesinde hekimlerin yorumunu, sizin için yapılacak uygulanın ayrıntılarını, sizdeki değişimin ne boyutta olacağını öğrenmiş olursunuz.

Hekimlerin yorumu, değerlendirmesi ve sizin hekim tercihiniz süreç için oldukça önemlidir. Önemli bir diğer nokta ise doğru hastane seçimidir. Her hastane heroperasyon içinuygun koşullara sahip olmayabilir. Günümüzde botoks ve çeşitli estetik işlem talebi olan bireyler ile doktorlar arasında hastanın beklentisi ve doktorun önerilerinden kaynaklanan gereksiz bir gerginlik yaşanabilmektedir. Ancak bu son olması gereken durumlardan birisidir. Önemli olan nokta, neyi talep ettiğinizi doktorunuza tam olarak anlatmanızdır. Doktorunuzun, sizlerin neler istediğini bilmesi gerekmektedir. Böylelikle işlem sonrasında sizin isteklerinizin ne kadarının mümkün olduğunu size iletebilecek ve bu sayede işlemde herhangi bir sorun olma durumu minimuma inecektir.

Botox’un Ömrü Ne Kadardır?

Botoksun ömrü, cevabı oldukça merak edilen sorulardandır. Günümüzde botoks işlemi, ortalama 48 ila 72 saat içerisinde görsel açıdan etkilerini göstermeye başlar ve ortalama 14 ila 20 gün arasındaki sürede işlemin karşılığı tam olarak alınabilmektedir.

Botoks işlemi ile vücut bölgelerine enjekte edilenler terleme ile vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle terleme ile birlikte azar azar kaybolan madde, ortalama olarak 8 aylık bir süreçte yok olabilmektedir. Yüz bölgesi için yapılan uygulamalar ortalama olarak 15 dakika, etkisi ise 6 ay boyuna sürebilmektedir. Ancak yazımızda paylaşılan veriler ortalamayı baz alınarak yapılmıştır. Her hastanın vücudunun gösterdiği tepkilerin farklılık gösterebileceğini bilmenizde fayda var.

Botoks İşlemlerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her operasyonda çeşitli yan etkiler ve riskler bulunmaktadır. Aynı şekilde Botoks işlemlerinde de çeşitli yan etkiler ve risklerin olduğunu bilinmelidir. Günümüz dünyasında her ne kadar tam donanımlı, teknoloji standartlarının üzerinde işlemler gerçekleştirilse de çeşitli riskler her zaman bulunmaktadır.

Botoks işlemleri sonucu ortaya çıkan yan etkiler bazı durumlarda herhangi bir ekstra işlem yapılmadan sonlanabilmektedir. Bazı durumlarda çeşitli operasyonlara ve ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Bu detaylar ışığında botoksun yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Deri altı kanaması
 • Ağız ve dudakta kuruluk
 • Baygınlık hissi
 • İstemsiz ayak ve kas hareketleri
 • Ödem
 • Mide bulantısı
 • Bazı durumlarda kusma

Yukarıdaki yan etkilerin hafif yan etkiler olarak karşımıza çıkar. Botoks işlemlerinin ardından sıklıkla bu belirtilerle karşılaşılır. Ancak bazı durumlarda daha ağır yan etkilerle karşılaşmanızın mümkün olduğunu bilmekte fayda var. Bu yan etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Göz bulanıklığı
 • Kas düşmesi
 • Yutkunamama
 • Gözyaşının minimal olması
 • Çeşitli bölgelerde kaşıntı ve döküntü
 • Yumuşak doku üzerinde ödem oluşumu
 • Belirli seslerden kaynaklı sorun yaşama

Günümüzde botoks işlemlerinde görülen çeşitli riskli yan etkilerin bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Bu belirtilerin görülmesi durumunda hekiminizedanışmanız oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca bu belirtiler dışında da bireylerde çeşitli komplikasyonların oluşması da mümkündür. Ancak işlem öncesinde ve işlem sonrasında bu olumsuzlukların önüne geçebilmek içindoktorunuz, çeşitli bilgiler ve çeşitli testler talep edebilir.

Botoks Doktoru Nasıl Seçilir?

Botoks işlemlerinde bu uygulamayı gerçekleştirecek doktorun oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Botoks işlemleri sırasında hekimin alanında uzmanlığının ve sizlerin durumunuzun operasyonun başarıs ile sonuçlanmasında önem taşıdığı unutulmamalıdır. Aksi taktirde işlem yaptırdığınız bölgelerde istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekennoktalardan ilki doğru bir hekim seçimidir. Hekim seçimi sırasında seçeceğiniz doktorun cildiye üzerinde uzman olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Bir diğer önemli unsur ise daha önce kaç botoks işlemi yaptığı ve yapılan Botoks işlemlerindeki memnuniyettir. Bu noktaları baz alarak hekim tercihi yapmanız daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Günümüzde ‘merdiven altı’ olarak sıfatlandırılan çeşitli kliniklerde yeterli teknik malzeme ve hekim bulunmamaktadır. Çoğunlukla maliyeti düşürmek amacıyla tercih edilen bu yerlerde yapılan Botoks işlemleri oldukça risk taşımaktadır. Botoks işlemi dezenfekte edilmiş, temiz ve tam donanımlı bir ameliyathanede gerçekleştirilmelidir. Ameliyata girecek olan doktorun uzmanlığı, asistanların donanımlı ve tecrübeli olması çok önemlidir. Bu gereksinimlerinin karşılanmaması durumunda kişinin hem işlemi yetersiz olacaktır, hem de sağlığı risk altına girecektir. Bu nedenle donanımı, tam teçhizatı işlem için uygun bir hastanede; uzman bir hekim tarafından botoks işlemlerinin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.
 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018 - 2022

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.