Cildimizi Bahara Hazırlayalım

Cildimizi Bahara Hazırlayalım

Bahar ayalarında cildimizin savunmasının artmasını, doğanın getirdiği alerjenlerle, güneşin olumsuz etkileriyle de mücadele etmesini sağlamak için cildimizi doğru şekilde uyarmalıyız.

Benim önerilerim mutlaka;
• Cildinizi mutlaka düzenli olarak temizleyin, makyajla uyumayın.
• Mikrodolaşım için her gün, günde 3 defa parmak darbeleri ile masaj yapın ve gerektiği ölçüde haftalık peeling ile cildinizi ölü deriden arındırın.
• Her gün nemlendirici özellikli, makyaj altına sürülebilen bir güneş koruyucu ürün kullanımına dikkat edin.

  • Makyaj ürünlerinin doğal, mineral bazlı olmasına özen gösterin.
    • Gözeneklerin nefes alması için fondöten ve pudra kulanımını en aza indirin.
    • Yaza bronz bir tenle girmek için baharda çalışmaya başlayanlardansanız dikkat: Bronzlaşmak eşittir yaşlanmak; bu nedenle mümkünse solaryum yerine otobronzan sistemleri tercih edin.
    • Detoks ve şok zayıflama programlarını yaparken cildin de şok olabileceğini yani sarkma ve bağ dokusunda bozulma olabileceğini unutmayın.

CİLDİ UYARMAK NE DEMEKTİR?

Cildi uyarmak, cildin üretken olan hücrelerini çalışmaları için teşvik etmek, belli bir zamandan sonra azalan kapasitelerini arttırmak yeniden yapılandırmak demektir.
Herkesin kendi genetik şifresine uygun olan bir cilt yaşı ve savunma sistemi vardır. Cildin sağlığı vücudun sağlığıyla doğrudan ilişkilidir. İç ve dış etkenlerle mücadele ederken cildimizi iyi gözetmeliyiz. Stres en yıkıcı faktördür. Stres vücudumuzun doğal kortizon üretimini olumsuz yönde etkileyerek bazen sivilce çıkarmamıza, bazen şişkinlik (ödem) sorunu yaşamamıza, hatta kabızlık, saç dökülmesi, ekzema, uçuk gibi birçok soruna neden olur.

Dış etkenler arasında ise, ultraviyole ışınları, daha sonra hava kirliliği, aktif veya pasif sigara içiciliği, beslenme kalitesi(organik besin- gerçekliği), uyku düzeni, düzenli mide-barsak sistemi (beslenme ve içsel ) gibi birçok sebep sayılabilir.
Cildimize de  mikro-travmaların faydası vardır. Hatta küçük parmak darbelerinin bile. Bu yolla,  en azından bu bölgenin o anda mikro-dolaşımını canlandırmış, hücrelere giden oksijen miktarını arttırmış oluruz. Dolayısıyla oksijenle birlikte şayet güzel besleniyorsak besinler de cildimize ulaşacaktır. Besinler dışında aldığımız vitaminler veya gıda takviyeleri de çok önemli destekleyiciledir. Cildin en üst tabaka hücrelerinden oluşan yapı epidermis olarak bilinir. Buradaki hücreler epidermisin en alt sırasındaki bazal tabakadan üretilerek yukarıya yollanır. Dolayısıyla üst tabakalardan hücre dökülünce veya kimyasal peeling gibi işlemler sonrasında cildimiz alarme olarak sağlıklı yeni hücre üretir. Bu durumdan kontrollü olarak yararlanarak hücre üretimini canlı tutabiliriz.

CİLDİNİZİ HANGİ YÖNTEMLERLE UYARABİLİRSİNİZ?

Cildimizin hücrelerini çalıştırmak için kimyasal peelingler yapabiliriz, bu tip uyarmalar soyma yöntemi ile ikincil olarak yapılan uyarmalardır. Cilt uyarısı kimyasal veya mekanik peelinglerle cildi soyarak yapılabilir. Ayrıca soymadan direkt hücreleri uyararak da üretime teşvik edebiliriz. Örneğin; IPL ile laserle, LED terapi (omnilux) ile, mezoterapi (tabanca –intradermal terapi şeklinde), galvanik akımla, radyofrekansla  uyarabiliriz. Tüm bu yöntemlerde ortak olan etki mekanizması dolaşımı hızlandırmak ve çoğunda ısı (kontrollü) ile hücreleri çalıştırmaktır.

ALDIĞIMIZ GIDALAR NE KADAR ÖNEMLİ?

Elbette ağızdan alınacak olan gıdaların kalitesi ve içerdiği besin durumu cildin sağlığı için çok önemli. Benim önerim sabah-akşamüstü C vitamini almak, A,E, selenyumu birlikte tüketmek, karaciğeri koruyan gıdalardan enginar, kereviz tüketmek, bol bol nar, portakal yemek daha doğrusu mevsiminde sebze ve meyve tüketmek.  “Su içmek”.  Evet su, tartışmasız sağlıklıdır. Ancak fazlası da zararlıdır. Önerilen, bitki çayları ve saf suyun ortalama 6-8 bardak tüketilmesidir. Çok su içiyorsak (2-3 litre) mineral alımını arttırmak gerekebilir. Aksi halde serum mineral dengesi bozulabilir, bu bize hafızada durgunluk, yorgunluk olarak yansıyabilir. Bu durumda bir bardak mineral su (soda) iyi bir destek olacaktır.
Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dr.Betül Şengör

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır. Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.
 

Copyright ­© 2018 - 2023

Telefon

Telefon

WhatsApp

WhatsApp

Bize Ulaşın
Kapat
Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.