Hyaluronik Asit Dolgusu

Hyaluronik Asit Dolgusu

Hyaluronik Asit Yüz ve Dudak Dolguları

Hyaluronik asit dolgu maddeleri, cildin bağ dokusunun ana maddesidir. Bir protein-şeker kompleksi olan hyaluronik asidin su tutma yeteneği çok yüksektir ve dokuyla uyumlu maddelerdir. Deriye sevk edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asitiyle birleşerek cildi kollajen üretmesi için tetikler. hyaluronik asit aynı zamanda hacim yaratmak amacıyla elmacık kemiklerine,çeneye ve dudaklara uygulanabilir. Hyaluronik asit enjekte edilen dokular nemlenerek doğal hacimlerine kavuşurlar. Bu sayede dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların ve yüz kıvrımlarının gençleşmesi sağlanmaktadır.

Üç Boyutlu Dolgu Estetiği

Üç boyutlu dolgu estetiği ya da diğer adıyla Likit face-lift yöntemini uygulayarak, cilde hyaluronik asit dolguları ile daha gergin, yukarı kalkmış ve sıkı bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Ancak estetik operasyona ihtiyaç duymayacak kadar iddialı olan bu yöntemi uygulayabilmek için danışanın yüzünün çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Üç boyutlu dolgu estetiğinden en iyi sonucu alabilmek için cilt yaşı, güneş hasarı, yüzdeki volüm azalması, mimiklere bağlı kırışıklıklar ve hatta kemikteki volüm kayıpları uzman doktor tarafından yapılacak kapsamlı bir konsültasyon ile değerlendirilmelidir.

Hyaluronik Asit Dolguları Cildinize Nasıl Etki Eder?

Hızlı ve kolay uygulanmasının yanı sıra görülebilir sonuçların hemen elde edilmesine olanak sağlar. Şeffaf ve renksiz bir jel halinde üretilen hyaluronik asit, derinizin üst kısmına konulunca kendi cilt tonunuzla karışarak bütünlük oluşturur. İnsanlar yaşlandıkça, derinin altında bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar, ayrıca bu liflerin ve hyaluronik asit üretiminin de azalmasıyla kırışıklıklar giderek derinleşir. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, sigara içme, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de kırılmaları artırır.

Yüz Kırışıklıklarını Gidermede Hyaluronik Asit Uygulaması ve Diğer Yöntemler

Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en geniş çapta kullanılan işlem, hyaluronik asit uygulamasıdır. Hyaluronik asit enjeksiyonun yapıldığı alanlar vücudun kendi hyaluronik asit yoğunluğunun azaldığı bölgelerdir. Enjekte edildiği bölgelerde hacim oluşturarak tedavi sağlamaktadır. Sonuçlar yapıldığı anda fark edilir, ancak günden güne ciltle olan uyumu ve enjekte edildiği bölgenin çevresinin de etkilenmesiyle daha da güzel oturur.

Hyaluronik asit, “bakterilerle ayrışabilen diğer dolgu maddeleri gibi” hayvansal kökenli değildir. Bu uygulama doğal dudak yöntemleri arasında da en başta gelmektedir. Bu dolgu çeşidi, alerjik reaksiyonları en aza indirgediği gibi, hayvanlara özgü hastalıkların insanlara taşınmasına da engel olmaktadır. Tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyajla kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Bu reaksiyonlar, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik şeklinde olabilir. Hyaluronik asit uygulamalarıyla birlikte botulinum toksin uygulaması, vitamin enjeksiyonları, lazer ve ışık tedavileri kombine olarak yapılabilir. Hatta cilt bütünlüğü açısından bu uygulamaların kontrollü ve planlı olarak belli bir yol izlenerek yapılması, sonuçların güzelliği ve kalıcılığı açısından önemlidir.

Botulinum Toksin tedavisinde olduğu gibi, hyaluronik asit tedavisinde de “öğlen molası’’ prosedürü olarak söz edilir. Genellikle 20 dakikadan daha az bir süre içinde uygulama yapılır. Hyaluronik asit, kendi ince steril enjektörüyle, kırışıklık altındaki bölgeye, dermis içine enjekte edilerek uygulanır. Gereken enjeksiyon sayısı, kırışıklığın derinliğine ve uzunluğuna bağlı olarak değişir. Birkaç adet enjeksiyon gerekebilir.

Yüzün Hangi Bölümlerine Ne Tür Dolgular Yapılmalıdır?

En sık enjeksiyon bölgeleri, dudak-yanak arası nasolabial alanlar, dudak çevreleri ve yüzün orta bölümüdür. Dolgu uygulamalarında kişiye özel maddeler tercih edilmelidir. Dolgu azalan ve desteklenmesi gerekli olan yerlere doğru açılarla enjekte edilmeli ve gereken dozda verilmelidir. Bu konuda doktorun hastasını iyi yönlendirmesine ihtiyaç vardır. Kişiyi kendi doğal görüntüsünden 5-10 sene önceki haline getirmeye çalışmak hedeflenirse sıkıntı pek yaşanmayacaktır. Ancak miktarı arttırarak özellikle dudaklarda, fazla abartılı veya normalinden daha farklı görünüm kişinin özünden farklı olmasına ve tepki görmesine neden olabilir. Dudakların da dolguya ihtiyacı olabilmektedir. Özellikle belli bir yaştan sonra mimiklere veya sigara gibi alışkanlıklara bağlı olarak dudak üzerlerinde de boşalmalar ve çizgilenmeler oluşmakta bu durumda da dudaklar kişiyi daha yaşlı gösterebilmektedir. Bu bölgelere seçilen hyaluronik asit çeşidinin de dudakların üstünde yumuşak olmasına, dudak mukozası için ise biraz daha yoğun olmasına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Hyaluronik Asit Yüz ve Dudak Dolguları
Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.
 • 1
  1 answers
  ÖYKÜ 27.08.2021 23:28:06

  Betül Hanım Merhaba, Alnım biraz çukur ve diş sıkma problemim olduğu için de düşünüyorum çenem önde, alın dolgusu yapıyor musunuz?

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:32:01

   Merhaba Öykü Hanım Alın dolgusu, bölgesi itibariyle daha zor sonuç verir.Alın daha çok mimiklerin etkisi altındadır.Yani önce kırışıklık tedavisi sonra dolgu uygulamaları düşünülebilir.Bunlar teorik olarak bilgilendirme cevaplarımdır. Gerçek cevap fizik muayene sonrası verilebilir.

 • 1
  1 answers
  SEDA A 27.08.2021 23:27:57

  Nem aşısı cildimin daha genç görünmesini sağlar mı?

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:31:56

   Merhaba Nem aşısı, cildin derinlemesine nemlenmesine yaradığını anlatan bir terimdir.Aslında su tutma yeteneği devam eden bir hyaluronik asittir.Cildimizin kollajen ve elastin lifleri bu hyaluronik asitli sulu zemin de üretilir.Cildin dermisinin bu kollajen lifleri üretmesi için gerekenler,sulu ve canlı bir ortamdır.İncecik iğne uçları ile cildin dalgalı,gevşek,çizgili olan bölgelerine kişinin ihtiyacı doğrultusunda enjekte ediyorum.1 ay içinde her gün daha sıkı,daha temiz, tazelenmiş bir cilt görmek mümkün.Etkisi 9 ay sürüyor ancak cildini doğru şekilde uyaran kişilerde ihtiyaç azaldığı için etkisi daha uzun sürebiliyor.

 • 1
  1 answers
  MELİSA U 27.08.2021 23:27:48

  Merhaba Betül Hanım Dudak dolgusu ne kadar kalıcı olur ?

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:31:47

   Merhaba Melisa Hanım Dudaklara uygulanan hyaluronik asit,dudağın ihtiyacına göre seçilir.Doğal durması istenen dudak dolgularının ömrü 1 ila 2 yıl arasında değişebilir.Hastanın ihtiyacı ve beklentisi ile de koyulan miktara göre şekillenir.

 • 1
  1 answers
  SELİN M 27.08.2021 23:27:37

  Kaş aramda derin bir çizgi var, dolgu yaptırmam doğru olur mu?

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:31:36

   Merhaba Selin Hanım Kaş arasında, kaş çatma çizgisi dediğimiz oluk şeklinde bir çizgidir.Bu çizginin önce nedenini tedavi etmek doğru olandır.Yani kaş çatmayı duraklatmak gerekir bu da kırışıklık tedavisi ile mümkündür.10 ile 15 gün sonra ise gerekliliğe göre hyaluronik asit yani dolgu tedavisi yapılabilir.

 • 1
  1 answers
  SEDA A 27.08.2021 23:27:24

  Merhaba Doktor Hanım Yüzüme dolgu yaptırmak istiyorum yorgun ve cansız göründüğümü söylüyorlar önerir misiniz ? Ne sıklıkta yaptırmalıyım ? Sevgiler..

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:31:26

   Merhaba Seda Hanım Dolgu günümüzde hyaluronik asit içerikli bir maddedir.Cildimizin canlılığını devam ettirebilmesi için ‘su tutarak’ ortam sağlar. Hyaluronik asit ile yüz gençleştirme,cilt nemlendirme,gereken yerlere hacim kazandırma mümkündür.Dolgu malzemeleri hekim tarafından belirlenmelidir.Cilde ihtiyacına uyan bir hyaluronik asit seçilebilir.Genellikle nem amaçlı uygulanan dolgular 3 ile 9 ay arasında volüm amaçlı uygulananlar ise 12 ile 19 ay ara ile yapılabilir.İyi bakılan ciltlerde bu süre daha da uzayabilir.

 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018 - 2022

Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.