IPL Işık Terapisi-Leke Tedavisi

IPL Işık Terapisi-Leke Tedavisi

IPL Işık Terapisi ( Leke Tedavisi )

Güneş lekeleri, güneş hasarı ciltte kollajen kırılmalarına tedavi eden yumuşak lazer türüdür. Güneşin ultra viyole ışınları cildin kollajen üreten tabakasına iner. Bunun sonucunda ciltte kırışıklık,çökme,sarkma,dalgalanma gibi görsel sorunlara yol açar.

IPL, Intense Pulsed Light kelimelerinin kısaltılmışı olup, yoğun atımlı ışık anlamına gelmektedir. Bu tıbbi teknoloji sayesinde filtrelenmiş olan ışık, kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır. Uygulama sayesinde kılcal damarlarda iyileşme sağlanırken, lekelerde ise pigmentlerin yeniden düzenlenmesiyle lekelerin görünümü önemli ölçüde azalır.

IPL Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulama bölgesine soğuk bir jel sürülerek cihazın safir başlığı cilde değdirilmek suretiyle atış yapılır. İşlem bölgesinde hafif bir pembeleşme olması dışında ağrısız olması da önemli avantajları arasındadır. Uygulama sayısı ve aralığı ihtiyaca göre belirlenir. Cilt sıkılaşması için 3 haftada bir olmak üzere toplam 5 seans, lekelerde 1-5 seans, damarlarda 1-5 seans uygulama yapılabilir.

Işık Terapisi Etkisi Nasıldır?

Hücresel tedavilerin hepsinde olduğu gibi ışık tedavilerinde de hücresel bir uyarı söz konusudur. Bu uyarı sayesinde dokunun canlanması, cildin sıkılaşması ve lekelerin açılması haftalar içinde olacaktır.

IPL Etkisi ne kadar sürer?

Cilt dokusunu canlandıran, cildin lekelerini azaltan ve eşit tonlu bir görünüme kavuşmasını sağlayan bu tip uygulamaların etkisi 6-12 aydır. Yaş almaya devam ederken elbette doğru ürünler kullanarak, doğru beslenerek, kilo kontrolü yaparak ve iyi uyuyarak bu süreyi uzatmak elimizdedir.

IPL tedavilerini her sene belirli kürler halinde yaptırmak, cildin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli bir adım olacaktır.

IPL ile ilgili olarak yapmış olduğum bir çalışmamı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Cilt ultrasonografisi olarak bilinen 22 MHz bir USG’yle IPL öncesi ve sonrası cildin kalınlığını ve dermis yoğunluğunu ölçtüm ve gözlemim çok olumluydu. Bu çalışmada kolajen liflerin düzenli yerleştiğini, hyaluronik asit seviyeleri açısından yoğun görünen bir bağdokusu (dermis) artışı olduğunu gözlemledim. Bu tespit de, cilt altında olan gelişmelerin objektif göstergesi olmaktadır.

Bu da bize IPL’in olumlu etkisinin bir yıla yakın süreyle kalıcı olduğunu göstermektedir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.

 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018 - 2021

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.