Kırışıklık Tedavisi-Botoks

Kırışıklık Tedavisi-Botoks

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Kırışıklıkların temel nedeni yüzümüzdeki mimik kaslarının ciltte yarattığı izlerdir. Mimik hareketleriyle yüzdeki çeşitli kaslar sürekli kasılır, kasılmanın olduğu bölgelerde cildin de bu harekete eşlik etmesiyle kırışıklıklar görülür. Elbette kırışıklıklar genç yaşlarda değil; 25’li yaşlardan itibaren belirginleşmeye başlar. Çünkü genç cildin hücresel su içeriği, üretim kapasitesi yani kollajen ve elastik liflerin sayıca bolluğu, her şeyden önemlisi esnekliği ve kalitesi iyi durumdadır. Yaş aldıkça ve mimik miktarının sıklığı ile de ilişkili olarak kırışıklıklar giderek derinleşir. Ayrıca yaş ile birlikte cildin azalan hücre üretimi, çevresel yani dış faktörlerin baskın etkisiyle cildin koruyucu bariyerinde bozulmalar, ciltte kuruma, kollajen liflerde bozulmalar kırışıklık oluşmasında en etkili faktörlerdendir. Bunların dışında kilo alıp verme, metabolik bozukluklar, ciltte glikasyon ve elbette güneş yani ultraviyole ışınları da önemli kırışıklık nedenlerindendir.

Kırışıklık tedavisi, kas gevşetici özelliği ile, aşırı kullanılan mimik kaslarını geçici olarak gevşeterek cilt üstünde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.Yüzümüzün üçte birlik üst kısmı, istemli veya istemsiz kullanılan aşırı mimikler yüzünden yaşlanır. Kaşlar sadece kızıldığı zaman değil, bilgisayar kullanırken, fotoğraf çekerken veya hepimizin yaptığı gibi ışığa,güneşe tepki olarak da çatılabilir. Hatta bir şey düşünürken, okurken ve uyurken bile farkında olmadan çatılabilir.İstemsiz olarak yapılan bu mimik hareketleri yüzünden sıklıkla kaşların arasında derin bir çizgi, hatta oluk görülmeye başlar. Hepimizin çok duyduğu kaz ayakları ise göz çevresindeki kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar gülmek dışında, bir şeyi görmeye çalışırken, ışığa bakarken veya başka sebeplerle istemsiz olarak da oluşabilir. Alında ortaya çıkan ve yatay olarak kaşların üzerinde birbirine paralel uzanan çizgiler ise sık sık kaş kaldırma hareketi ile oluşur.Kırışıklık tedavisi tüm bu bölgelere, yani kaş arası, göz çevresi ve alındaki belirli yerlere insülin enjektörü vasıtası ile uygulanır. Uygulamayı hekim yapar. Benim tercihim uygulama öncesi hafif anestezik etkili bir krem uygulamak ve sonrasında kısa bir süre kişinin kişisel mimik özelliklerini incelemektir. Bu sayede kişinin kendi mimikleri ile uyumlu, doğal görünümlü Kırışıklık tedavisi uygulamak mümkündür. İşlem 10-15 dakika sürer. Etkisi 7 ile 14 gün içinde başlar ve 3-6 ay sürer. Etki süresindeki değişkenlik, mimiklerin çalışma hızı ve miktarı ile ilişkilidir. Düzenli olarak yaptırıldığında mimikler eğitilecek ve istemsiz hareketler azalacaktır.Kırışıklık tedavisi`a başlama yaşı FDA tarafından 20 yaş olarak belirtilmiştir. Ancak, benim felsefeme göre önemli olan kronolojik yaşımız değil, nasıl göründüğümüzdür. Çok sağlıklı bir cildimiz var ise ve kaz ayakları ancak 40`lı yaşlarda belirginleştiyse Kırışıklık tedavisi yeni başlanabilir. 25-30`lu yaşlarda kuru ve güneş hasarlı bir cildimiz var ise kırışıklıklarımız yaşımıza göre daha fazla olacağından Kırışıklık tedavisi daha erken uygulanabilir.Anti-aging ile ilgilenen bir dermatolog olarak,Kırışıklık tedavisi yaptırmak üzere gelen hastalarıma kendi ciltleri hakkında bilgi sahibi olmaları için de önerilerde bulunuyorum.Kırışıklık tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışlar:

Uygulandığı bölgeyi şişirir!

Aksine, uygulandığı bölgeyi şişirmez ve kas gevşeticidir. Mimik kaslarının aşırı çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerin kırışmasını veya kırışıkların ilerlemesini önler.

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyidir!

Ne kadar geç başlanırsa o kadar iyi değildir, tam tersine kasların çalışmasını rahatlattığı için kırışıklıkların oluşmasını engelleyip kırışıklıkların derinleşmesini önler.

Uygulanan bölgelerin dışındaki alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşur!

Bu alanlarda daha fazla yeni kırışıklıklar oluşmaz. Uygulama yapılmayan bölgede mimik hareketleri aynı hızda devam ettiği için bu bölge kırışmaya devam eder. Uygulama yapılan yerde kırışıklıklar engelleneceği için o bölge daha genç görünebilir.Kırışıklık tedavisinde kullanılan en etkili yöntem botokstur.Kişiye özel, ihtiyacına göre yapılan uygulamalar sayesinde mimikler donmaz ve doğal görünümlü bakışlar elde edilir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.

 

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018 - 2021

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.