PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

Platelet Rich Plasma kelimelerinin baş harflerinden alınan PRP, trombositlerden zenginleştirilmiş plazma demektir. Trombositler kanımızda var olan hücrelerdir. Sayıları ortalama 300.000 kadar olup, ömürleri 4 gündür. 2-4 mm çaplarıyla oldukça büyük olan bu hücreler, kanın pıhtılaşmasını ve akışkanlığını sağlar. Ayrıca yaralanan alanın temizlenmesinden ve iyileştirilmesinden sorumludurlar. Trombositlerden salınan büyüme faktörleri hücrelerin onarım mekanizmasını devreye sokarak yaraların iyileşmesini sağlar. Bu etkisi sayesinde anti-aging tedavide önemli bir yere sahiptir.

Anti-aging ve PRP İlişkisi

Cildin ışıklarla, lazerle veya kimyasal peelinglerle uyarılması aslında sınırlandırılmış hasarla ciltte “onarımı ve gençleşmeyi tetiklemek” anlamına gelir. Kısacası, ciltte çok hafif hasar yaratır gibi yaparak cildi uyarıp yara iyileşme mekanizmasını devreye sokar bu, cildi gençleştirmek için bir tetiktir. Hücreler uyarı sonrası harekete geçer, böylece yara iyileşmesini taklit edercesine üretim başlar kolajen ve elastik lif üretilir, dolaşım artar, dokunun uyarılan bölgesi temizlenir, arınır dolayısıyla rengi açılır, damarları iyileşir, cildin sağlığı eskisinden daha iyi olacak şekilde geri kazanılır.

Cilt uyarılmazsa yaşlanır…

Mekanik veya kimyasal, iğneli veya iğnesiz, cilde uygun olan doğru yöntemleri kullanarak cildi uyarmakla üretimi tetiklemiş ve anti-aging’i başlatmış oluruz.

PRP tek başına ne kadar etkilidir? Sonuçları nelerdir ve etkisi ne kadar sürer?

Hücresel tedavi yöntemiyle anlatılmak istenen, hücrelerin çalışmasını teşvik etmek ve/veya ihtiyacı olan malzemeleri vermektir. PRP tedavisi, hücrelerin çalışmasını tetikleyen büyüme faktörlerine ortam sağladığı için anti-aging tedavide değişmeyecek bir yere sahiptir. Bu tedavinin tek başına yeterli olup olmayacağı, kişinin yaşına, cildin yaşanmışlığına, cildin görünen ve analiz edilen sonucuna göre değişecektir. Cilt güneşten yıpranmış ve sarkmış olsa da, sadece cansız veya soluk görünse de PRP yapılması faydalı olabilir.

Tedavinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Bu tedavi, otolog yani kişinin kendi hücresinin tekrar kendisine verilmesiyle ilişkili olduğu için zararlı değildir. Ancak beklentiler açısından, uygulayan hekimin hastasını gerektiği takdirde uygun gördüğü diğer tedavilerle desteklemesi gerekebilir.

Her yaş grubunda ve cilt tipinde aynı etkiyi yaratması mümkün müdür?

PRP tedavisinin sonuçları, kişinin yaşı, cildini güneşten koruma şekli, sigara içip içmemesi, stres, beslenme, uyku durumlarıyla ilişkilidir. Aslında bunlar her tedavide geçerlidir. İnsan, hücrelerden oluşan canlı bir mekanizmadır. Tetiklenen hücreler 2-3 hafta içinde ürettikleri kolajen ve elastik liflerin gerginleştirici etkinliklerini cilde yansıtmaya başlarlar, ciltte nemlenme etkisi ise daha erken fark edilir.

Özellikle hangi yaşlanma sorunlarına çözüm getirebilir?

Güneşten etkilenen ciltlerdeki homojen olmayan renk sorununa çözüm getirebildiği gibi ciltteki savunmayı arttırarak kuruluk veya hasarla ya da cilt egzamasıyla ilgili sorunlara da çözüm getirir. 30 yaş üstündeki her cilde sağlık kazandırmak amacıyla uygulanabilir.

Kendi kanımızla gençleşmemizi sağlayan PRP, hangi yöntemlerle uygulanırsa kalıcı ve güçlü sonuçlar elde etmek mümkün olur?

Anti-aging prensibi, kişinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda doğru yöntemlerin kombine edilmesine dayanır. Şöyle ki: Dinamik yani kas çalışmasına bağlı olarak cildin hareketiyle oluşan kırışıklıklarda elbette ki botulinum toksin uygulaması en doğru çözüm olacaktır. Çünkü bu tedaviyle çalışan kaslar gevşetilir ve geçici olarak çalışmaları yavaşlatılır, böylece uygulanan bölgede cildin gerginliği geri kazanılmış olur. Örneğin cilt altı “dermis” dediğimiz bölgenin hyaluronik asit rezervi yaşla birlikte azalır; bu durumda bu bölgeye çeşitli dozlarda hyaluronik asit enjekte edilebilir. Bu tip enjeksiyonları dolgu enjeksiyonu adı altında toplamak tam doğru olmayacaktır. Bu yöntemle hedef ya kaybedileni yerine koymak ya da boşlukları doldurmaktır. Yüzü şişiren yöntemler ise cerrahi olarak uygulanan “gereğinden fazla yağ enjeksiyonlarıdır.” Yağ enjeksiyonları, bilinçli ellerde çok başarılı olup, günümüzde kök hücre teknolojisiyle beraber yüzü fazla volümlendirmeden, üstelik hücresel canlanmayla beraber uygulanmaktadır. Vitamin iğneleri ya da mezoterapiyle yapılan cilt uygulamalarında hedef, çalışan hücrelere direkt olarak ihtiyacı olan maddeleri vermektir. Bu sayede hücreler bu vitamin, mineral ve aminoasitleri kullanarak üretime geçer ve kolajen, elastik lif ve hyaluronik asit sentezlenir. Ayrıca daha önce de bahsettiğim gibi, hafif hasar yaratan yöntemler de hücreleri uyarmak ve çalışmaya teşvik etmek için uygun yöntemlerdir. Bu nedenle IPL, lazer ve kimyasal peeling yöntemleriyle beraber PRP tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Bu şekilde sonuçlar çok daha iyi olabilmektedir.

Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan estetik cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki kesin karar hekim tarafından verilecektir. Sitemizde yer alan operasyonların tümü Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından hastanede gerçekleştirilmektedir. Burdaki sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Copyright ­© 2018 - 2021

Bu site E-Web Site Tasarım tarafından yapılmıştır.