Selülit Tedavisi–EnzimatikHA

Selülit Tedavisi–EnzimatikHA

Zayıf veya Kilolu / Kadın ya da Erkek, Selülit Tedavisinde Yeni Bir Sayfa!

Selülit, portakal kabuğu görüntüsü ile ciltte dalgalı düzensizliğe neden olur. Pb serum yani enzimatikHA selülit tedavisinde cildi serbestleştirmek için kullanılır.

Dirençli Selülit Problemi

Selülit için yıllardır birçok tedaviyi tek başına veya kombine (birden fazla yöntem ile) uygulamamıza rağmen, etkin bir sonuç alamamış veya her sene bahar aylarında aynı emeği belki de daha fazlasını göstermeye devam etmişizdir.

Özellikle günümüzde besin değerlerindeki bozulma, besinlerdeki işlenmişlik oranındaki artış, tuzlu ve şekerli besin tüketimi yüzünden ne yazık ki çocuklarda bile selülit görülmeye başladı. Ayrıca, selülitin etnik ve genetik kökeni olabileceğinden, zayıf olan kadınların da problemi olduğunu unutmamalıyız.

Selülit Nedir ?

Selülit kozmetik ve tıp literatürüne ‘peau d’orange’ olarak girmiştir. Portakal kabuğu görüntüsünü tarif eden bu durum aslında birinci evre selülittir. Kişi zayıf veya şişman olabilir. Selülitin bu evresinde beslenmeyle de ilişkili olarak cilt bölgesinde ödem ile toksinler atılamadığı için dolaşım bozulur; elle sıkıştırıldığında dalgalı, portakal kabuğu görüntülü bir cilt olur. Selülitin bir sonraki evresinde, elle sıkıştırılmadan, normal duruşla bile dalgalı cilt görüntüsü vardır. Burada kollajen lifler azalmış, kısalmış, eskimiş ve ciltte hafifçe çukurlaşmalar başlamıştır. Üçüncü evrede ciltteki bozulmalar ve gevşemeler artmış, bu da yuvarlak ortasından çökük veya çekintili çukurlukların belirginleşmesi ile rahatsız edici görünüme neden olur. Dördüncü ve son evrede, derin çukurlukların çevresinde dolaşımın daha da bozulmasıyla, yağ birikimlerinin çukurluğun tam tersi, dışarıya doğru çıkıntılar yaptığı lobuler, glanduler evredir. Selülit problemi olan çoğu kadında bu saydığım tüm evreler vücudunun çeşitli bölgelerinde aynı anda vardır ve mixt tip yani karışık tip selülitten söz edilir.

Selilit’e Karşı Güncel Bir Tedavi: EnzimatikHA

Dirençli selülit için çukurların altındaki fibröz bantları lazerli kanüllerle kesen cihazlar, çukurların çevresine uygulanan cilt sıkılaştıran radyofrekans ve lazerli uygulamalar, kollajeni stimüle ederek cildi sıkılaştıran hyaluronik asit veya kalsiyumlu enjeksiyon yöntemlerine kadar çeşitli tedaviler yapılmaktadır. Hastalar da bu yeni uygulamalardan çoğu defa memnun kalabiliyorlar.

Selilit’e Karşı Güncel Bir Tedavi: EnzimatikHA

Selülit tedavisi için kullanılan EnzimatikHA, ciltteki eski ve kısalmış kollajen liflerin temizlenmesini sağlayarak cildin serbestleşmesine ve dolayısıyla dalgalı cildin düzelmesini sağlamaktadır. EnzimatikHA yeni kollajen yapımını uyararak cildin yeniden restore edilmesini ve dalgalı cilt görünümünün iyileştirilmesini hedeflemektedir. EnzimatikHA içerisinde bulunan hyaluronik asit, cildin derinden nemlendirilmesini sağlayarak, cildin hücrelerinden olan fibroblastların yeni kollajen üretmelerini tetikleyebilmektedir. Ayrıca hyaluronik asit kendi kendinin de çoğaltılmasını sağlayan güçlü bir maddedir. Enzimatik hyaluronik asit içinde üç çeşit enzim vardır. Bunlardan kollajenaz, yeni kollajen yapımını uyarmakta; lipaz, yağ hücresinin içindeki yağların eritilmesini sağlamakta; liyaz ise şekerlenmeyi azaltarak ödemi çözmektedir. Selülit tedavisindeki dalgalı cilt görünümüne veya portakal kabuğu görünümüne neden olan ödemi azaltmak için, liyaz içeriği daha ön planda olan low pb serum kullanılmakta; çukurların olduğu ileri dereceli selülit tedavisinde kollajenaz içeriği ön planda olan high pb serum; yağ çıkıntılarının ve bölgesel fazlalıkların olduğu alanlarda ise lipaz, yani yağ azlatıcı etkileri olabilen medium pb serum kullanılmaktadır.

Enzimatik hyaluronik asit, sadece selülit tedavisinde değil, ciltteki derin adeta birbirine yapışık gibi görünen kırışıklıkların olduğu boyun ve dekolte bölgelerinde, karın bölgesinde ve kollarda da kullanım alanları mevcuttur. Ayrıca kollagenaz içeriği sayesinde enzimatikHA eski ameliyat izlerinde yanık izlerinde, keloid tedavisinde kullanılmaktadır.

Üç Çeşit EnzimatikHA’dan Bahsedebiliriz

High enzimatikHA

İleri derece selülit tedavisinde,ameliyat izlerinde, keloidde (eski kalın kırmızı bant şeklindeki izlerde), ciltteki buruşukluk düzeyindeki sarkmaların tedavisinde etkili kollajenaz ağırlıklı bir hyaluronik asittir.

Medium enzimatikHA

Lipom (ciltte görülen yuvarlak yağ birikimleri), lokalize yağ fazlalıkları, bölgesel fazlalıklar, ileri evre selülitteki çukurların çevresindeki yağ çıkıntılarının tedavisinde tercih edilen yağ hücrelerinin içindeki yağın azaltılmasını sağlayan lipaz ağırlıklı bir hyaluronik asittir.

Low EnzimatikHA

Birinci ve ikinci evre selülitin ödem sorununu azaltan, cillteki hafif kırışıklıkları tedavi eden, göz altındaki ödemi çözerek göz altı torbalarında etkinliği gözlenmiş (ameliyat öncesi deneyebileceğimiz yeni bir tedavi seçeceği olabilir) liyaz enzimi ağırlıklı bir hyaluronik asittir.

Histopatolojik olarak incelendiğinde işlemden sonraki 2. gün fibroblastik aktive başlamakta 7.gün kontrol grubu ile kıyaslandığında, belirgin kollajen üretimi ile fibroblastik aktivitenin arttığı, damarlarda yenilenme sürecinin başladığı ve dokuda hücresel düzenlilik gözlendiği belirtilir. Enzimatik hyaluronik asit tedavisinde hastanın şikayeti, daha önce varsa yapılmış tüm tedaviler, yaşı, cildinin yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak işlem bölgesi belirlenir. Bu bölgeye hangi formülle başlanacağına karar verilir. Deneyimli hekimler kişinin ihtiyacına en uygun olan tedavi seçeneğini ve tedavi aralığını belirleyerek hastasını bilgilendirir.

Kimlere öneririz; az önce saydığım sorunu olan erişkin yaştaki herkes. Ama, elbette hamilelik ve emzirme döneminde olanlar, kalp damar hastalığı olanlar ve pıhtılaşma sorunu olanlar, otoimmün hastalığı, karaciğer ya da böbrek hastası, kontrolsüz şeker hastası ve enfeksiyon rahatsızlığı olanların kesinlikle yaptırmaması gerekir.

Seans aralıkları 2-4 hafta arayla tek seans veya bölge büyükse, çoklu seanslar olarak 2-6 seans ve/veya olarak belirlenmektedir. Benim önerim, 3 hafta arayla aynı seansta 1 veya 2 enzimatikHA olarak gerektiği ölçüde tek seans olmak üzere diğer tedavilerle kombine etmek veya çoklu seanslarla 4-6 seansa tamamlamak şeklinde ilerlemektir. Bazı teknikleri bir arada kullanarak seans sayısı azaltılabilir. Selülitin derecesine göre başta üç veya dört seans gerekebilir diye düşünülen vakalarda doğru kombinasyon ve doğru dozlarda 2 seans yeterli olabilir. Bu nedenle tedaviyi doğru planlamak önemlidir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır. Soru & Cevap (Sorularınız Doktorumuz veya Asistanı tarafından cevaplanmaktadır.
 • 1
  1 answers
  CEMİLE 27.08.2021 23:48:03

  Merhaba, Pb selülit tedavisi içim bana fiyat vere bilirmisiniz..benimki 4 cü evre Tşkler Cemile

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:49:05

   Fiyat ve detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

 • 1
  1 answers
  CAHİDE A 27.08.2021 23:47:56

  Merhabalar, Ust kol icin ongordugunuz seans sayisi ve uygulama ucreti nedir acaba? Tesekkurler

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:49:02

   Fiyat ve detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

 • 1
  1 answers
  FULYA N 27.08.2021 23:47:46

  Merhaba, EnzimatikHA selulit seans ucretini ogrenebilirsem cok sevinirim. Tesekkurler

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:48:58

   Fiyat ve detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

 • 1
  1 answers
  NUR D 27.08.2021 23:47:35

  Merhaba venöz yetmezlik ameliyatı oldum selülit uygulaması için işlem yapılması söz konusu olur mu sakıncalı mıdır ?tesekkurler

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:48:54

   Fiyat ve detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

 • 1
  1 answers
  EMEL 27.08.2021 23:47:27

  seans ucret araligi nedir? Ust arka bacak?

  1
  • doktor
   27.08.2021 23:48:36

   Merhaba Emel Hanım, fiyat ve detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

 

Copyright ­© 2018 - 2023

Telefon

Telefon

WhatsApp

WhatsApp

Bize Ulaşın
Kapat
Bu site MFC Teknoloji tarafından yapılmıştır.